İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Göz ağrısı neden olur? Göz ağrısı nasıl tedavi edilir?

Göz ağrısı gözünüzün yüzeyinde yahut gözünüzün daha derin yapılarında ortaya çıkabilir. Şiddetli göz ağrısı (özellikle rastgele bir görme kaybının eşlik ettiği) önemli bir tıbbi durumunuz olduğuna dair bir işaret olabilir. Pekala, göz ağrısı neden olur? Göz ağrısı nasıl tedavi edilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

GÖZ AĞRISI HAKKINDA

Göz ağrısı yaygındır, lakin nadiren önemli bir durumun belirtisidir. Göz ağrısı birebir vakitte oftalmalji olarak da bilinir. Rahatsızlığı nerede yaşadığınıza bağlı olarak, göz ağrısı iki kategoriden birine girebilir: Göz yüzeyinde ve göz içinde. Yüzey ağrısına ekseriyetle yabancı bir cisimden, enfeksiyondan yahut travmadan kaynaklanan tahriş neden olur. Ekseriyetle, bu tip göz ağrısı göz damlası yahut istirahat ile basitçe tedavi edilir.

Gözün derinlerinde oluşan göz ağrısı ise, kumlanma, batma yahut zonklama formunda hissedilir. Bu stil bir göz ağrısı için kapsamlı bir tedavi gereklidir. Beğenilen görme kaybıyla birlikte gelişen ağrı durumları daha önemli sıkıntılara işaret edebilir ve acil müdahale gerektirebilir. Bu durumlarda derhal göz hekiminize başvurun.

Foto: shutterstock

GÖZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Aşağıdakiler, göz yüzeyinden kaynaklanan göz ağrısına neden olabilir:

Yabancı obje

Göz ağrısının en yaygın nedeni yalnızca göz yüzeyinde bir şey bulunmasıdır. Kirpik, kir, makyaj materyali üzere objeler tahrişe, kızarıklığa, göz sulanmasına ve ağrıya neden olabilir.

Kontakt lens tahrişi

Gece boyunca kontakt lens kullanan yahut lenslerini uygun formda dezenfekte etmeyen insanlarda, tahriş yahut enfeksiyondan kaynaklanan göz ağrısı daha sık görülür.

Konjonktivit

Konjonktiva, gözün önünü ve göz kapağının altını kaplayan dokudur. Bu doku enfekte olabilir yahut iltihaplanabilir. Bakteri yahut virüs kaynaklıdır. Ağrı çoklukla hafif olsa da, iltihap beğenilen kaşıntı, kızarıklık ve akıntıya neden olur.

Korneal aşınma

Gözü kaplayan şeffaf yüzey olan kornea, yaralanmalara karşı hassastır. Kornea aşınması olduğunda, gözünüzde bir şey varmış üzere hissedersiniz ancak gözünüzdeki yabancı maddeyi çıkartmak için suyla yıkamak üzere tedaviler işe yaramaz ve ağrıyı gidermez.

Yaralanma

Gözdeki kimyasal yanıklar ve kaynak yaparken çıkan kıvılcımlar üzere ani yanıklar önemli ağrıya neden olabilir. Bu yanıklar çoklukla çamaşır suyu üzere tahriş edici unsur kullanımı, güneşte ya da bronzlaşma kabinlerinde çok kalma sonrasında gerçekleşebilir.

Blefarit

Blefarit, göz kapağının kenarındaki yağ bezleri enfekte yahut iltihaplandığında ortaya çıkar. Bu ağrıya neden olabilir.

Arpacık

Arpacık ya da şalazyon (yağ kisti), göz kapaklarında ağrı, kızarıklık ve şişliğe yol açar.

Foto: shutterstock

Gözün içinde hissedilen ağrılara aşağıdakiler neden olabilir.

Bunlar:

Glokom

Bu durum göz içindeki basınç arttıkça ortaya çıkar. Optik sonunuza baskı yapar ve gözünüzde sulanmaya neden olur. Tedavi edilmezse, görüşünüzü kaybedebilirsiniz. Birçok vakit erken belirti görülmez. Lakin bu rahatsızlığın “akut açı kapanması glokomu” ismi verilen bir çeşidi gözün içindeki basıncın ansızın yükselmesine neden olur. Glokom kalıtsal olma eğilimindedir. Semptomlar; şiddetli göz ağrısı, mide bulantısı ve kusma, baş ağrısı ve berbatlaşan görmedir.

Optik nörit

Göz küresinin gerisinin beyinle teması olan optik hudut iltihaplanırsa, görme kaybı eşliğinde göz ağrısı yaşayabilirsiniz.

Sinüzit

Sinüslerin enfeksiyonu, gözlerin gerisindeki basıncın artmasına neden olabilir. Bu ağrı bazen tek taraflı bazen de iki beğenilen de hissedilir.

Migren

Göz ağrısı, migren tipi baş ağrılarının sık görülen bir yan tesiridir. Bu hastalık da, sinüzit üzere tek taraflı ağrılara yol açabilir.

GÖZ AĞRISI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Göz ağrısı tedavisi ağrının nedenine bağlıdır.

En yaygın tedaviler şunlardır:

Bulaşıcı durumlar için:

– Enflamasyonu azaltan (kortikosteroidler) yahut ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için göz bebeğini genişleten göz damlaları.
– Antibiyotik, antifungal yahut antiviral göz damlası.
– Ağrı yahut alerji semptomlarını azaltmak için oral narkotik olmayan ilaçlar.
– Yüzü yahut gözleri silerken pak bir havlu yahut mendil kullanın.
– Bilhassa öksürdükten, hapşırdıktan yahut tuvaleti kullandıktan sonra ellerinizi sık sık yıkayın.
– Ellerinizi ve parmaklarınızı gözlerden uzak tutun.
– Gözler enfekte olduğunda kontakt lens kullanmaktan kaçının.
– Gözler enfekte olduğunda makyaj yapmayın.

Göz yaralanması durumunda:

– En kısa vakitte tıbbi yardım alın.
– Tıbbi yardım alıncaya kadar gözün üzerine kollayıcı bir bariyer yerleştirin.
– Kimyasal bir yaralanma olmadıkça, suyla durulamayın.
– Göze yapışmış bir objeyi çıkarmaya çalışmayın.
– Gözü ovalamayın yahut baskı uygulamayın.
– Göz kanıyorsa, kan dokusunu inceleyip kanamayı denetim etmeyi zorlaştırabileceğinden, göz hekimi ile aspirin yahut antienflamatuar ilaçların kullanımı konusunda görüşün.

Öbür tedaviler:

Cerrahi müdahale: Yabancı bir cisim yahut yanık nedeniyle oluşan hasarı onarmak için nadiren ameliyat gerekir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir