İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Glüten nelerde var? Glüten içeren besinler neler? Mısır ununda var mı?

Gluten ihtiva ettiği proteinlerden ötürü alerjik tepkilere sebep olabiliyor. Çölyak hastalarına verdiği ziyan nedeniyle gluten, son vakitlerde üretim etabında eser ölçüde azaltılmış ya da büsbütün kaldırılmıştır. Pekala glüten nelerde var? Glüten içeren besinler neler? Mısır ununda var mı? Tüm bilgiler haberimizde…

GLUTEN NEDİR?

Gluten hamurun güçlü yapısından sorumlu olan, ekmek imali sırasında meydana gelen hamurun ağsını oluşturan proteindir. Gluten olmadan ekmek kabarmaz ve mayalanmaz. 

Gluten bir protein topluluğudur. Proteinler birbirlerine tutunduklarında esnek bir yapı oluştururlar, birebir örümcek ağındaki ipeğin yada telefondaki proteinlerin yaptığı üzere. Su ile harmanlandığından gluten proteinide bu vazifesi görmektedir.

Fırıncılar gluteni, ekmek üretiminde iskele olarak görürler. Tek hücreli bir organizma-maya- buğday ununa katılır. Bu sırada şeker fermentasyon aracılığıyla azalır ve karbondioksitten meydana gelen gaz baloncuklarına dönüşür. Hamur, gaz baloncuklarını hapsederek kabarır ve esnek yapışkan iskelet yardımıyla hava cepleri ağına yakalanır. Gluten proteini ısıtıldığında, gevrekliğe, esneklik ve yumuşacakları oluşturur. Rastgele bir ekmeği dilimlediğinizde, içindeki kabarcıklardan dolayı gluten özelliğini bulmuş olursunuz.

GLUTEN YERİNE HANGİ BESİNLER TÜKETİLMELİ?

Gluten tüketemeyen bireyler mısır unu, esmer pirin, patates gibisi besinleri tüketebilirler. Pirinç ve pirinç unundan yapılan tatlılar, mısır, nohut, bezelye, soya, patates ve tüm sebzeler, meyveler, bakliyat kümesi, et, tavuk, balık, yumurta, kuru yemişler, süt, yoğurt, peynir, ayran, şeker, bal, pekmez, mercimek, zeytin yağı, ayçiçek yağı, mısır yağı, soya yağı, kanola yağı, zerzevat çorbası, et ve tavuk sularıyla hazırlanmış çorbalar da bu listeye dahildir.

GLUTEN OLMADAN BESLENMENİN ZIYANLARI NELERDİR?

İnce bağırsağın doğuştan gelen ömür uzunluğu kalıcı kronik bir hale gelen alerjisi, hassasiyet manasına gelmektedir. Çölyak hastalığına sahip hastalar gluten içeren besinler tükettiklerinde, ince bağırsakları tahrip olur. Böylelikle alınan besinler emilmez ve bireyde karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, kilo kaybı, kas sorunları ve demir eksikliği üzere bir grup hayati tehlike yaratabilecek önemli problemler görülmeye başlar. Bu hastalığa sahip bireylerin gluteni kestikleri vakit, bağırsak yapılarının güzelleştiği ve vitamin, minerallerinde artış olduğu gözlenmiştir.

Glutensiz beslenme ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri ise zayıflamaya yardımcı olup olmadığıdır. Glutensiz ömürde, makarna, hamur işi üzere karbonhidratları kesmeniz gerektiğinden kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bedenin sahip olduğu güç çeşitli kısıtlı olduğundan ötürü, tam tahıllı besinler, kalp damar sıhhati, iştah denetimi, insülin direnci üzere pek çok hastalıkta önleyiciliğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Böylelikle alınan besinler emilmez ve bireyde karın ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal, kilo kaybı, kas sorunları ve demir eksikliği üzere bir ekip hayati tehlike yaratabilecek önemli sıkıntılar görülmeye başlar.
 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir