İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gizli şekerin 13 önemli belirtisi

“Eğer bir kişinin kan şekeri düzeyi bayağı orana tarafından yüksek ama diyabet teşhisi hazırlamak için yeteri kadar yüksek değilse kişide rahat şeker var demektir. Pre-diyabet olarak adlandırılan rahat şeker genelde diyabetin oluşmasından önceki dönemi kapsar. Daha çok obez ve şişman kişilerde görülen sıcacık şekerde insülin direnci problemi çözüme kavuşturulamazsa gizli şekerin Herif 2 diyabete dönme riski artıyor.” şeklinde konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Sedat Işık, önemli bilgiler verdi.

GİZLİ ŞEKERİN BELİRTİLERİ NELER?

*ANIDEN aşırı kilo alma ve verme,
*Tatlı yeme isteğinin artması,
*Kesintisiz aç kavrama,
*Şeker düşmesi,
*Gündüzleri uyuklama,
*Sinirlilik ve öfke problemleri,
*Görmede bulanıklık,
*Halsizlik ve bitkinlik,
*Rahatsızlık,
*Bunalım,
*Sabahtan zorlama uykudan kalkma,
*Artan susuzluk duygusal,
*Gebelikte kan şekerinin bozulması.

TEŞHİS NASIL KONULUR?

Bakımlı şekerin ortaya çıkabilmesi için kan şekeri veya oral glikoz tolerans testi (OGTT) uygulanabilir. Bu testlerin uygulanabilmesi için kişinin gece baştan başa aç kalması gerekmektedir. Söz konusu özlem kan şekeri olduğunda kahvaltı öncesi kan şekeri ölçülür. OGTT’de ise açlık ve glikozdan zengin meşrubat içildikten sonra 2. saatte tekrar şeker ölçümü gerçekleştirilir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Bakımlı şekerin en kayda değer belirtisi ani şekilde büyüyen acıkmalardır. Sıcacık şekeri olan kişinin önce öğünleri çoğalır ardından ise öğünler arasındaki zaman kısalır. Çünkü fazla ivedi acıkmaya başlar. Öğün araları 4-4,5 saatten 2-3 saate düşer. Açlık şiddeti artan kişi düşen kan şekerini baştan denetim altına alabilmek için tatlılara yönelir.

Fazla kilo problemi olanlar,
Ailesinde şeker hastalığı öyküsü olanlar,
Bel çevresi genişliği erkeklerde 102 kadınlarda 88 santimin üstünde olanlar,
Trigliserid düzeyi yüksek olan kişiler,
HDL kolesterol düzeyi düşük olanlar,
Hipertansiyon hastaları risk altındadır.

KİMLER GİZLİ ŞEKER TESTİNİ YAPTIRMALI?

40 yaşın üzerinde olanlar,
Gövde kitle indeksi 25’in üstünde olanlar,
Yukarıda açıklanmış tehlike faktörlerinden birini ya da birkaçını içeren cümbür cemaat gerekli testleri yaptırmalıdır.
Rahat şeker hastalarının yürek hastalıklarına yakalanma riski daha yüksek
Kuytu şekerin en önemli özelliği hem diyabete dönmesi ayrıca de diğer hastalıklara yakalanma oranını arttırmasıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor oysa, rahat şeker hastalarının kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranı tamamiyle 2 kat artıyor. Bir De bu risk şeker hastalığı hastalarında 4 kat artıyor. Eğer gizli şeker erken ayrım edilir, yaşam biçimi ve beslenmede yapılacak iyileşmeler sağlanırsa bu risk minimize edilebilir.

TEDAVİSİ VAR MI?

Rahat şekerin tedavisini yaşam tarzı ve gıda oluşturur. Amaç kan şekeri düzeyini bayağı seviyelere çekmektir. Bu kapsamda ayrıntılarıyla kişiye özel bir gıda ve egzersiz programı hazırlanır. Kişinin daha dinç beslenmesi, şekerden uzak durması, daha fazla hareket etmesi sağlanır. Bu sayede diyabete yakalanma riski en aza indirilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir