İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerilimle başa çıkmanın püf noktaları

Fizikî, duygusal, kimsayasal ve mental sebeplerden ötürü ortaya çıkan gerilim, günümüzde çok fazla insanı etkileyen bir tıp hastalık.Bazı uzmanlara nazaran, hastalıkların yüzde 80’i gerilime bağlı olarak gelişiyor.

Gerilimi yeterli yönetmek gerilimi büsbütün yok etmese de gerilim düzeyini düşürmek için epey kıymetli. 

GERILIMLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN BIRTAKIM PÜF NOKTALAR

Antrenman

Antrenman, gerginliği azaltmaya, ruh halini yükseltmeye, uykuyu düzenlemeye ve benlik hürmetini artırmaya yardımcı olan endorfin üretir.  Bütün bunlar gerilimin azalmasına yardımcı olur. Sistemli olarak spor salonunda spor yapıyor olsanız bile günlük rutininize de tertipli aktivite yapılmsı önerilir.

Asansör yerine merdivenleri kullanmak ya da arabayı daha uzak bir yere park etmek gerilim azaltıcı tesirleri uyarmada yardımcı olabilir.

Aromaterapi

Aromaterapinin temeli olan esansiyel yağlardaki kimi faal bileşikler, koku alma sonunu sinyalleri kapatmak için tetikler, bu da bireyde sakinleştirici bir tesir yaratır.

Lavanta esansiyel yağının bilhassa ruh halini güzelleştirdiği ve hudut sistemini sakinleştirmeye yardımcı olduğu bilinir.

Gerilimle başa çıkmak için, limon bergamot, papatya yasemin ve fesleğen esansiyel yağları önerilir.

Yoga

Hindistan’da yaklaşık 4000 yıldır bir zihin / vücut tıbbı olarak kullanılan yoga kaslarınızı gerip ve sizi fizikî olarak daha uygun hale getirmenin yanında zihniniz için de yararlıdır.

Tertipli bir yoga uygulaması kan basıncını ve kalp atış suratını azaltabilir, kortizol ve iltihabı azaltabilir ve beyindeki faydalı değişiklikleri teşvik edebilir.

Kafeini bırakmak

Kafeinin gelişmiş uyanıklık, daha güzel ruh hali ve gelişmiş antrenman performansı üzere birtakım olumlu tesirleri olsa da çok fazla alındığında uykusuzluğa bağlı sonlanma, el titremesi ve mide bulantısı üzere ziyanları vardır. Bu sebeple orta derecede tüketimi önerilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir