İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gebe Kalmanızı Kolaylaştıracak Teklifler

Bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız gebe kalmanıza yardımcı olacak tekliflerimiz olacak.

Bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra talihsizlikler yaşamış olabilirsiniz. Lakin sizin ve eşinizin yapacakları sayesinde her şey daha kolay olabilir ve yapacağınız kolay şeylerle süratli bir halde gebe kalabilirsiniz. Hiçbir strateji tek başına işe yaramayacaktır. Lakin her bir ipucu için uğraşınıza gereksinimimiz olacak.

Öncelikle çabucak doğum denetim hapı kullanıyorsanız bırakın. Ne kadar süratli bırakırsanız döneminiz o kadar süratli doğal haline döner Doğum denetim hapını bırakmak için en uygun vakti hekiminize danışın.

Hekiminize giderek kolay gebe kalabilmek için tavsiyeler alabilirsiniz. Eşiniz ya da siz bebek sahibi olmaya mahzur bir ilaç alıyor olabilirsiniz. Doktora danışmalısınız. Gebe kalmanıza pürüz olacak(tiroid hastalığı, over kisti, ya da üreme ile ilgili rastgele bir hastalık) bir durum olup olmadığını anlamak için bir check up yaptırın. Hiçbir sorun olmadığına emin olduğunuzda hazırsınız demektir.

Tüm çalışmalar gösteriyor ki zayıf olmak sizi daha üretken yapıyor. Spor yapmak yalnızca kilo kaybetmenize sebep olmayacak birebir vakitte gebe kalmanıza yardımcı olacak kan basıncınızı ve gerilim hormonunuzu da düşürecek. Natürel ki dozunda yapmalısınız. Emin olun abartılı çalışmalar planlarınıza pürüz olabilir. Şayet olmanız gereken kilodaysanız o denli kalmalısınız. Kilo kaybetmek obez ve kilolu bayanlar için tavsiye edilir. Bisiklet ve koşmak üzere süratli sporlar periyod sisteminizi bozabilir. Hatta üremeyi durdurabilir. Tam zıddı kilolu olmanın ziyanlı tesirlerini yok edebilir. Çok ve olağan idman istikrarını hekiminizle görüşebilirsiniz. Bu süreçte yürüyüş üzere düşük tempolu idmanlar yapabilirsiniz.

Şayet gebe kalmak istiyorsanız ne yediğinizin katiyen bir ehemmiyeti var. Sağlıklı beslenmek yalnızca gebe kalmanıza yardımcı olmaz birebir vakitte sağlıklı bir bebek dünyaya getirmenizi sağlar. Eşinizin de sağlıklı beslenmesi kolay gebe kalmanıza yardımcı olacaktır. Omega 3 üzere sağlıklı yağlar sperm sayısını ve hareketliliğini olumlu istikamette tesirler. Doymuş yağlar ise tam aykırısı olumsuz tarafta tesirler.

Sperm hızlandıran besinlere yönelin. Çinko içeren eserler sperm ve testesteron üretimine yardımcı olur. Yağsız kırmızı et, tavuk, fındık, fıstık, ceviz, yumurta bu eserler ortasındadır. Zerzevat ve meyveler vitamin deposu olduğu için sperm hücrelerini korur. Folik asiti yeşil yapraklı sebzelerden alabilirler. Eşler C vitamini almak için turunçgiller, domates, dut ve böğürtlen üzere meyveler tüketmeli.  A vitamini içinse havuç, kırmızı biber ve kayısı tüketilebilir. Bal testesteronu arttıran boron hususu içerir. Nar suyu ise sperm sayısını ve kalitesini arttırır.

Gebelik öncesi vitaminleri unutmayın. Bu sizin ve bebeğinizin gelecekte sigortası olacaktır. Çalışmalar gösteriyor ki vitamin kullanımı prematüre doğum riskini ve sabah bulantılarını azaltıyor. Folik asitle bir arada vitamin alan bayanların hamile kalma oranları yalnızca folik asit alanlara kıyasla iki katı daha fazladır. Bu durum gebe kalmanızı garantileyecek olmasa da bu süreçte size yardımcı olacaktır.

 Süt eserlerini daha fazla tüketin ve demir alımınıza dikkat edin. Gerçek beslenme ve vitamin kullanımına ek olarak kalsiyum gereksiniminiz için tam yağlı bir süt eseri tüketin. Tam yağlı süt, peynir ya da dondurma kısırlık riskini azaltıyor. Günde iki porsiyon yeşil yapraklı sebzeler, yağsız et ve fasulye üzere demir zengini besin tüketmek sistemsiz periyodlarınızı sisteme sokmaya yardımcı olacaktır.  

Kafein tüketiminizi azaltın.  Sigara ve alkol üzere alışkanlıklarınızı kesin. Çok fazla alkol ve kafein tüketimi gebe kalmanıza mahzur olabilir. Şayet kısa müddette hamilelik planlıyorsanız günlük kafein tüketiminizi 200 mg a düşürün. Bu da yaklaşık iki fincan kahveye denk gelir. Hekiminiz aldığız tedaviye nazaran bu limiti daha da düşürebilir. Siz ve eşiniz hemen alkol ve sigarayı bırakın. Nikotin yumurtalarınıza ziyan verir. Düşük riskini arttırır.

Gebe kalmanıza yardımcı olacak bir öteki teklifimizde kayganlaştırıcı kullanmamanız olacaktır. Yağlı kayganlaştırıcılar spermin yumurtaya ulaşmasına mani olabilir.

Korkularınızdan kurtulun. Çalışmalar korkularınızın gebe kalmanıza yardımcı olacak hormon düzeyinizi düşürdüğünü gösteriyor.  Kastedilen önemli tasa bozukluklarıdır. Sıradan, gün içinde iş yerinde ya da konutta yaşadığınız gerginliklerden bahsetmiyoruz. Sizi rahatlatacak prosedürler bulabilirsiniz. Yoga, pilates, Zumba üzere sporlar yapmak ya da yalnızca müzik dinleyip kendinize vakit ayırmanız sizi rahatlatacaktır. 

Ruhsal ve fizikî olarak hazır olmak gayenize daha süratli ulaşmanıza yardımcı olacaktır.  

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir