İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fındığın yararları nelerdir? Fındık kabuğu ve yağı ne işe fayda? Çiğ fındıktan yerseniz…

Ülkemizde Karadeniz topraklarında yaşayan insanların yarısından fazlasının geçim kaynağı olan fındık E vitamini bakımından zengindir. Yüzyıllardır tüketilen fındık kozmetik ve ilaç bölümünde ham husus olarak kullanılır. Güçlü bedellere sahip olan fındık hakkında her şeyi sizler için araştırdık. Pekala Fındığın yararları nelerdir? Yağından kabuğuna ve çiğ haline kadar çeşitli halde tüketilebilir.

Yüksek yağış isteyen fındığın tabiatta birçok çeşidi vardır. İçeriğinde doymamaış yağ asitleri, fito kimyasallar, lif ve E vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum üzere minerallerde içermektedir. Süreç görmemiş çiğ fındıkta tıpkı zamanda protein, antioksidan, karbonhidrat, B riboflavin, tiamin, niasin, piridoksin, pantotenik ve çinko da bulunur. Kalp krizinden kandaki şekeri dengelemeye kadar birçok yararı olan çiğ fındık günde bir avuç tüketildiğinde bedenin gereksinimi olan gücün yüzde 100’ünü sağlar. Bunun yanı sıra çiğ fındık cilt ve sindirim içinde epey yararlıdır. Fakat çok derece de tüketilen fındık, kilo almaya neden olabilir. Ayrıyeten kimi kimseler de mide ağrısı, ciltte kaşıntı, boğazın tahrişi üzere belirtilerle alerji yapar. Ülkemizde fındık üretimini yapan başta Giresun olmak üzere Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin üzere kentler gelir. Bilim literatüsünde “Betulaceae” olarak bilinir. Huşgiller ailesine ilişkin olan “Corylus” cinsini oluşturan çalı ve ağaç cinslerinde yetişir. Mart ve Nisan aylarında yeşermeye başlar. Kimi çiftçiler bu hallerini toplar. Kimileri ise daha da olgunlaşmasını bekler. 

FINDIĞIN YARARLARI NELERDİR? 

Yapılan araştırmalarda çiğ fındığın damar duvarlarını koruyarak tıkanmayı önlediği ve bunun sonucunda da kalp damar hastalıklarını engellediği gözlemlenmiştir. Tıpkı vakitte içeriği E vitamini sayesinde kalp krizi riskini azalttığı ortaya çıkarılmıştır.

Sindirimin daha sağlıklı işlemesi için lif kaynağına gereksinimi var. Böylelikle midede öğütme daha kolay gerçekleşir. Bağırsakların daha âlâ çalışması sonucunda ishal ve kabız üzere ömür kalitesini düşüren hastalıkların yanı sıra kanser üzere önemli sıhhat sıkıntılarının da yaşanma ihtimalini azaltır. Lif yalnızca sindirimi değil, birebir vakitte kan şekerini de dengeleyerek diyabet riskini ortadan kaldırır.

Yüksek antioksidan sayesinde bedendeki ziyanlı hücreleri atıp öbür hücrelerin sıhhatini koruyarak yaşlanmayı azaltır. Birebir vakitte bedene giren UVA / UVB üzere ziyanlı ışınların ortaya çıkarma ihtimali olan deri hastalıklarının riskini düşürür. Çiğ fındık cildin parlaklığını ve canlılığını da sağlayarak yine daha dinç ve genç görünüm kazandırır.

Eklem ve kemiklerde azalan kalsiyum şiddetli ağrılara neden olur. Kramp üzere sıhhat sıkıntıları da bu üzere durumlar sonucu ortaya çıkar. Bilhassa kas yorgunluğu ve adet periyotlarındaki belli bölgelerdeki ağrıları azaltmak için magnezyum desteği yapılmalıdır. Uzmanlar bu üzere problemlerin yaşanmaması için günde bir avuç çiğ fındık öneriyor.

Güçlü antioksidan olduğundan yalnızca bedendeki hücreleri yenilemez. DNA’sı bozulmuş ve tümörlü hücrelerin sayısını da azaltarak kanser riskini azaltır.

B6 vitamini bakımından güçlü olan çiğ fındık, beyindeki sonları harekete geçirir. Bu hudut sinyallerinin düzgün çalışması sonucunda gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıkların yaşanma ihtimalini düşürür. Tıpkı vakitte bu sinyaller beden hareketlerinin daha sağlıklı faaliyet göstermesini sağlar.

Yüksek oranda doymamış yağa sahip olan çiğ fındık, günde bir avuç tüketildiğinde uzun müddet tok meblağ. Birebir vakitte bedendeki yağlarının da yakılmasını takviyeler. 

FINDIK YAĞI NE İŞE FAYDA?

Corylus yani fındık ağacının bir meyvesi olan fındık, sıkıldıkça içinden saf yağ akıtılır. Güçlü bir E vitamini olan fındık yağı, bilhassa saç köklerini güçlendirerek kurumasını ve dökülmesini önler. Bunun yanı sıra cildin pH derecesini istikrarlar. Esnekliğini koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Yapılan kimi kozmetik deneylerinde fındık yağının sivilce ve akne oluşumunu önlediği tespit edilmiştir. Lakin fındık yağını denemeden evvel kesinlikle bir uzmana danışınız. Aksi halde herkesin cilt tipi tıpkı olmadığından farklı tepki verebilir. 

FINDIK KABUĞU NE İŞE FAYDA?

Fındık kabuğu hakkında çabucak hemen kimsenin bilmediği bir gerçek var. O da inanılmaz yararlar içerdiğidir. Kanserli hücrelerin oluşumunu engelleyen Paclitaxel ve başka taxanes türevleri barındırır. Bu unsurlar sayesinde kanser ilaçlarının üretimine da fındık kabuğu ham husus olarak eklenir. Birebir vakitte E vitamini içeren fındık kabupu kaynatılarak cilt bakım eserlerine eklenir. Erken yaşlanmayı önleyen fındık kabuğu muhtaçlık olan A ve C vitaminlerinin yüzde 70’ini çarçabuk karşılar. Fındık kabuğu kaynatılıp suyu tüketildiğinde bağırsak florasını da istikrarlar. Kan pahalarını dengeleyerek kalp ve damar hastalıklarını önler. 

DÖVÜLMÜŞ ÇİĞ FINDIKTAN BİR AVUÇ YERSENİZ…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir