İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evde Magnezyum Kremi Yapımı

Vücudumuz için en önemli minerallerden olan Magnezyum, vücut ağırlığının %0,05 denk gelir. İnsan vücudunda %60’ı kemik ve dişlerde %40’ı kan, doku ve vücut sıvında yer alır. Vücut yeteri kadar bu minerali alamadığında kemik ve dişlerde depolanan magnezyumu tüketmeye başlar. Bunun sonucunda kemiklerde güçsüzleştirme, erime ve diş bozukları meydana gelebilir. 

Magnezyum vücut tarafından kolay emilebilen bir mineral olduğundan magnezyum kremi ile vücudunuza uyguladığınız zaman deri tarafından kolayca emilir. Deri üzerinden emilen magnezyum vücudumuzun %40 dek gelen kan ve kas sistemine karışarak kasların güçlenmesine, protein sentezine, enzim sistemine, hücrelerin büyümesi ve yenilenmesine katkı sağlar.

Sizlerde aşağıda vereceğimiz tarif ile evinizde doğal olarak magnezyum kremi yapabilir bunu vücudunuzda kullanabilirsiniz. 

Evde Magnezyum Kremi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • ½ su bardağı Magnezyum Gevreği
  • 3 çorba kaşığı kaynar su 
  • ¼ su bardağı süzülmüş hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı balmumu emülsifiye
  • 3 yemek kaşığı shea yağı

Evde Magnezyum Kremi Yapılışı 

½ su bardağı magnezyum gevreği ile 3 çorba kaşığı kaynar suyu küçük bir tencerenin içine koyunuz. Gevrekler eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin. Krem kıvamına gelince soğuması için bir süre bekletiniz. 

Hindistan cevizi yağı, balmumu ve shea yağını küçük bir cam kabın içinde karıştırınız. Küçük bir tencerenin içine su koyunuz ve kaynatınız. Daha sonra yağları benmari usulü eriyinceye kadar kısık ateşte bekletin. 

İki karışımda soğuduğunda bir kabın içerisinde karıştırmaya başlayın. Yaklaşık 15 dakika karıştırma sonucunda krem kıvamına geldiğini göreceksiniz. Krem kıvamına gelen yağı bir cam kabın içerisinde muhafaza edebilir ve buzdolabında saklayabilirsiniz. 

Magnezyum Kremi Faydaları

Gerekli besinlerden elde edemediğiniz magnezyumu doğal olarak yaptığınız krem üzerinden alabilirsiniz. Magnezyum kremi direk vücut üzerinde emilerek kan ve kas sistemine ulaşıp yüzlerce senteze karışır. 

Eklem Ağrıları İçin Bire Birdir: Magnezyum kemik ve kas sisteminde oldukça fazla bulunmasından dolayı doğrudan artrit ve romatizma olan bölgelere sürülmesi sonucunda ağrıları dindirmektedir. Ayrıca kemiklerde zayıflık ve erime gibi problemlerden dolayı oluşan acı, ağrı gibi sorunları da güçlendirerek ortadan kaldırır. 

Sinir Sistemi: Magnezyum azlığı durumda sinir sistemi etkilendiğinden dolayı dikkat dağınıklığı, stres, uyu bozukluğu, kalp çarpıntısı gibi durumlara yol açmaktadır. Magnezyum kremi ile deri üzerinden direk sinir sistemine etki edip iyileştirici, onarıcı ve enzime girme özelliğine sahiptir. 

Kasları Gevşetir: Vücut gelişmeciler ve sporcular tarafından sürekli kullanılan magnezyum kremi kasları gevşettiği gibi ayrıca enerji verici özelliği ile daha performanslı olmaları sağlamaktadır. Bel ağrıları, kramplar, incitmeler gibi birçok kas problemine iyi gelmektedir. 

Cilt ve Ter: Magnezyum kremi sürüldüğü yerde nem bakımından dengeyi sağladığı gibi teni canlı, dinç ve yumuşak gösterir. Yapılan araştırmalar sonucu yağ dengesini sağladığından dolayı sivilceleri azaltma konusunda kullanılmaktadır. Sürekli terleyen bölgelerimize magnezyum yağı sürüldüğünde teni daha yumuşak hava alır ve kötü kokuyu giderdiği yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir