İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Et Beni Neden Olur? Tedavileri ve Nasıl Geçer

Çoğunlukla zararsız, şikayete yol açmayan ve travmatize edilmedikçe ağrı yapmayan ve bir tür cilt lezyonu olan et beninin, her dört yetişkinden birisinde bulunduğu düşünülür. Boyutları şahıstan şahsa değişiklik gösterebileceği gibi, aynı bölümde değişik boyutlarda da olabilir. Farklı bir söyleyişle et beni, 1 mm. genelinde olabileceği gibi birkaç cm. boyutunda da olabilir. Çoğunlukla yirmi yaşından sonra oluşmaya başlayan et beni vakit içerisinde büyüyebilir ya da sayıca çoğalabilir. Et benleri, ağrı ve acıya yol açmayan, kansere dönüşmeyen ben türleridir. Saplı ben olarak da tanınan et beni, çoklıkla cildin kıvrım yaptığı boyun ve koltuk altı yerlerinde görülür. Ailesinde et beni olan şahıslarda daha sık rastlanan et beni, çoklıkla cilt rengindedir ve cilt altında kökü bulunmaz. Tıbben bir sorun yaratmayan et beni, bireyi estetik yönden rahatsız etmesi halinde ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi yöntemleriyle yok edilebilir. Et beni aldırma prosedürü olarak da tanınan cerrahi operasyon, lokal anestezi altında yapılır ve bireyin günlük hayatını etkilemez. Et beni tedavisi içeriğine geçmeden evvel sıkça sorulan “Et beni niçin çıkar?” ya da “Et beni niçin olur?” gibi soruları yanıtlamak gerekir.

Et Beni Nasıl Ayırt Edilir?

Cilt üzerindeki oluşumun ben mi yoksa et beni mi bulunduğunu ayırt etmek kimi vakit zor olabilir. Çoğunlukla ufak boyutlarda olan et beni, sık sık normal benlerle karıştırılır. Cilt yüzeyindeki benin et beni olup olmadığını kavramanın en basit yolu, pedinkül ya da değişik bir söyleyişle oluşumun, cilt altında tespit edilen sap ya da kökünün varlığıdır. Benlerin aksine et benlerinin kökü yoktur ya da yok denecek kadar ufaktür. Et beni, ince bir sapa sahiptir ve bu ince sapla bedene bağlıdır. Çoğu et beni, 2 mm’den ufak olsa da bazıları birkaç cm. büyüklüğe ulaşabilir. Et benleri dokunulduğunda yumUşak bir yapıya sahiptir. Yuvarlak ya da asimetrik olabilen bu lezyonlar, pürüzsüz olabileceği gibi enderen kırışık bir yapıya da sahip olabilir. Bazı et benleri, iplik gibi bazılarıysa pirinç tanesine benzer şekildedir. Çoğunlukla ten renginde olan et beni vakit vakit hiperpigmentasyon niçiniyle ciltten daha koyu renkte de olabilir. Et beni natural yapısından ötürü bükülebilir. Bu bükülmeye bağlı olarak kan akışı durabilir ve rengi vakit içerisinde siyaha dönebilir.

Et Beni
Et Beni

Et Beni Oluşumunu Tetikleyen Faktörler

Et beninin niçin oluştuğu ile ilgili değişik incelemeler yapılmış olsa da bu çalışmaların tümü sınırlıdır. Fakat bu tetkiklerin ışığında alçakta sıralanan etkenlerin et beni teşekkülünde rol oynadığı söylenebilir:

 • Aile üyelerinde et beni varlığı,
 • Gebelik,
 • İnsülin direnci ya da tip-2 diyabet varlığı,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Human papilloma virüs (HPV) varlığı.

Et Beni Nasıl Tedavi Edilir?

Tıbbi yönden tedavi edilmesi gerekmeyen et beni, şahsa acı veriyor, sosyal ya da estetik yönden rahatsız ediyorsa aniden çok yöntemle alınabilir:

 • Kriyoterapi: Et beninin, sıvı azotla dondurulmasıyla düşmesi sağlanabilir.
 • Elektrocerrahi: Yüksek frekanslı elektrik enerjisi kullanan cihazlarla dokuya şuurlu olarak termal zarar verilerek et beni alınabilir.
 • Ligasyon: Cerrahi iplikle boğma olarak tariflenen işlemle et beninin düşmesi sağlanabilir.
 • Cerrahi: Et beni, lokal anestezi altında cerrahi araya girmek ile alınabilir.
 • Bunların yanı sıra faaliyeti ile ilgili bilimsel bir çalışma bulunmayan natural tedavi yöntemleri de denenebilir. Elma sirkesi, limon suyu ve çay ağacı yağının derli toplu olarak et beninin üstüne sürülmesi, et benlerinin düşmesinde etkili olabilir. Fakat et beninin, koparılması, iple boğulmaya çalışılması, kesilmesi ya da kimyasal maddeler ile düşürülmeye çalışılması mutlaka önerilmez. Et beninin bu şekilde alınmaya çalışılması, kanama, yanık ve enfeksiyon gibi ciddi sıhhat sorunlerine yol açabilir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir