İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ebola Virüsü Nedir?

2020’de de ebola virüsü vefatlarının yaşanmasıyla beraber hastalık bir kere daha sıhhat teşkilatlarının gündemine geldi. Kanamalı ateş ve değişik rahatsızlıklar sebebiyle ölümcül tehlikeyi bulunan ebola ilk olarak 1976 senesinde tespit edilmişti. Peki, bütün olarak ebola nedir, bulguları nelerdir?

Kongo’da 2020 senesinde eboladan can verenlerin rakamının yükselmesiyle beraber hastalık bir kere daha gündem oldu. Bölgede Ağustos 2018’den bu yana 3 bin 414 olay görülmüştü. Peki, ebola nedir, nasıl bulaşır ve bulguları nelerdir?

EBOLA NEDİR?

Ebola ilk olarak 1976 senesinde Sudan’ın Nzara ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Yambuku şehirlerinde eş zamanlı 2 salgına yol açmıştır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen salgının Ebola Nehri yakınında bir köyde alana geldiğinden hastalığa bu ad verilmiştir. Daha çok sahra altı batı Afrika ülkelerinde Gine, Siera Leona, Liberya son olarak Kongo’da görülmüştür. Kanamalı ateş ve değişik tesirleri sebebiyle ölümcül neticeler doğurabilir. Bulaşabildiği için salgın hastalıklar kategorisinde yer alıyor.

EBOLE BULGULARI NELERDİR?

Bulgular tipik olarak virüse tutulduktan sonra ateş, boğaz sızısı, adale sızısı ve biçiminde görülür. Tipik olarak bulantı, kusma ve ishal, karaciğer ve böbrek işlevlerinde eksilme ile beraber takip eder. Bu noktada, bazı bireylerde kanama meseleleri görülmeye başlar.

EBOLA NASIL BULAŞIR?

Virüs, enfekte olmuş bir hayvanın kan veya beden akışkanları ile temas neticesinde bulaşabilir. Natürel civarda hava yoluyla dağıldığı belgelenmemiştir. İnsan enfekte olduktan sonra hastalık insandan insana da dağılabilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir