İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E vitamini faydaları nelerdir?

Balanslı beslenme, bedenin günlük işlevlerini yerine getirebilmesinin yanı gizeme sıhhatin korunması ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi için oldukça ehemmiyetlidir. Natürel ve sıhhatli gıdalarla oluşturulmuş, tüm yiyecek gruplarını miktarlı olarak kapsayan bir beslenme programının uygulanması bedene lüzum dinlediği enerjiyi sağladığı gibi tüm yiyecek ögelerini de balanslı oranlarda kapsar. Harcanan besinlerle beraber protein, karbonhidrat ve yağlar olarak üç gruba parçalayan yiyecek ögelerine ek olarak vitamin ve minerallere olan lüzum da karşılanmalıdır. Yağda çözünen vitaminlerden bir tanesi olan E vitamini; cilt sıhhati, göz sıhhati ve hormonal kumpas gibi pek çok alanda ehemmiyetli misyonlara sahip olan bir yiyecek ögesidir. Aynı zamanda antioksidan özelliği bulunan vitaminlerden bir tanesi olan E vitamini bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde de oldukça tesirlidir. Bu sebeple bedenin lüzum dinlediği E vitamininin gıdalarla beraber kumpaslı olarak alınması ehemmiyet taşır.

E vitamini nedir?

E vitamini, bedenin günlük işlevlerinin yerine getirilebilmesi için zorunlu olan ve tokoferol olarak da adlandırılan esas vitamin cinslerinden bir tanesidir. Tıpkı A, D ve K vitaminleri gibi E vitamini de yağda çözünür ve karaciğerde bir ölçü depolanabilir. Gıdalarla beraber alındıktan sonra ince bağırsaklardan emilen bu vitamin, karaciğerde depolanabilme özelliği bulunması sebebiyle yetersizliği suda çözünen vitaminlere oranla daha ender görülen bir yiyecek ögesidir. Karaciğere ek olarak kalp, böbrekler, böbrek üstü bezleri, adaleler ve dokularda da bir ölçü E vitamini depolanabilir. Sekiz farklı formu bulunan bu vitaminin insan bedeninde kullanılabilen tek formu alfa tokoferol olarak adlandırılan formdur. Nebatsal yağlarda ve kıymetli yağlar kapsayan nebatsal yiyecekler E vitamininin esas kaynakları arasında yer alır. Gıdalarla beraber bedene alınabileceği gibi E vitamini, bazı vaziyetlerde E biçiminde de bedene alınabilir. Erişkin fertlerde günlük E vitamini lüzumu erkekler için 10 mg, bayanlar için 8 mg seviyesindedir. Çocuklar için ise günlük ihtiyaç çocuğun yaşına göre 3-10 mg aralığında değişmektedir. Bu lüzumun günlük olarak karşılanması oldukça ehemmiyetlidir. Uzun vakit süresince E vitamini kaynaklarının yeterli ölçüde harcanmamasına veya bazı hastalıklar sebebiyle E vitamini beceriksizliği büyüdüğünde sıhhat açısından bazı negatiflikler ortaya çıkmaya başlar.

E vitamininin yararları nelerdir?

E vitamini insan bedeninde pek çok ehemmiyetli misyona sahiptir. Bedendeki bir hayli uzvun muntazam biçimde çalışabilmesi için yeterli E vitamini seviyesine sahip olmak gerekir. Hormonal sistemin kumpaslı çalışabilmesi için de bu vitamin oldukça ehemmiyetlidir. Özellikle cinsiyet hormonlarının sıhhatli bir biçimde üretilmesi, jinekolojik ve ürolojik hastalıkların önlenmesi ve faize maharetinin çoğaldırılması açısından E vitamini kapsayan yiyeceklerin yeterli ölçüde harcanması gerekir. Aynı zamanda antioksidan bir vitamin olan E vitamini, hür radikalleri indirgeyerek bedende hasarlı tesirlere yol açmalarını önler. Bu sayede oksidatif stresi eksiltir, hücrelerde genetik zararların yaradılışını önleyerek, kanser başta olmak üzere bir hayli hastalıkla savaşmaya destekçi olur. Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine katkıda bulunan E vitamini, bedene yeterli ölçüde alındığında enfeksiyon hastalıklarına karşı bedenin korunmasına katkıda bulunur. Göz ve cilt sıhhati açısından da yeterli E vitamini alımı oldukça ehemmiyetlidir. Sihrime ve büyüme yarıyılındaki çocuklarda sıhhatli göz gelişiminin devam etmesi, erişkin fertlerde ise göz sağlının korunabilmesi için günlük E vitamini lüzumu bütün olarak karşılanmalıdır. Ek olarak cilt elastikiyetinin sağlanması, cildin yenilenme süratinin çoğaldırılması, daha sıhhatli bir cilt görünümü elde edilmesi ve buruşukluk gibi yanılgıların önlenmesi açısından E vitamini ihtiyacının karşılanması ehemmiyetlidir.

E vitamininin bedendeki bazı değişik yararları şunlardır:

  • Hücre zararlarını önler: Antioksidan özelliği sayesinde E vitamini, hür radikallerin hücrelere hasar vermesini ve kanserleşmeye yol açmasını maniler. Bu sayede kanserin ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine destekçi olur.
  • Cildi ihtiyarlamaya karşı gözetir: Cilt sıhhatinin korunmasında ehemmiyetli misyonlara sahip olan E vitamini, cildin nem balansının korunmasına, yara ve yanık izlerinin süratli bir biçimde iyileşmesine, buruşuklukların ve değişik cilt meselelerinin önlenmesine katkı sağlar. Aynı zamanda cilt kanserine karşı da koruma sağlayan E vitamini, bir hayli kozmetik mahsulün içeriğinde yer alır.
  • Saç ve tırnak sıhhatini geliştirir: E vitamini; saçların sıhhatli ve süratli uzamasına, aynı zamanda kırılmaya ve koparak dökülmeye karşı dayanıklı bir yapısının olmasına destekçi olur. Tırnak sıhhati açısından da pozitif tesirleri bulunan E vitamini tırnakların sararmasını, çatlamasını ve atanmasını önlerken sıhhatli bir biçimde uzamasına destekçi olur.
  • Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tesirlerini eksiltir: E vitaminine olan günlük lüzumun bütün olarak karşılanması, egzama ve atopik dermatit gibi cilt hastalıklarında kuruluğa bağlı olarak görülen semptomları eksiltmeye ve cildin nem oranını çoğaldırmaya destekçi olur. Aynı zamanda sedef hastalığında görülen karmaşıklıkların eksiltilmesinde ve rehabilitasyonun desteklenmesinde de ehemmiyetli tesirleri vardır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir