İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diş taşı nedir nasıl temizlenir? Diş taşı oluşumu nasıl engellenir?

Diş taşı, dişlerin kâfi müddette ve hakikat fırçalanmamasından kaynaklı olarak görülmektedir. Yanlış yeme içme alışkanlıklarının dişte asit oluşturmaya başlayarak dişlerin dokusuna ziyan vererek diş taşının oluşmasına neden olmaktadır. Diş taşı, çürükler kadar tehlikeli değildir. Diş taşı oluşmaya başladığında dişlerin daha dikkatli ve ihtimamlı fırçalanması, diş ipi daha sık kullanılmaya başlanması önerilir. Dişlerin nizamlı ve hakikat temizlenmesiyle diş taşı vakit içinde azalarak yok olacaktır. 

DİŞ TAŞI NASIL OLUŞUR?

Diş taşı, asit ve şeker içeren besinlerin sık sık tüketilmesi ve akabinde dişlerin yanlışsız biçimde temizlenmemesinden kaynaklı olarak görülmektedir. Çoklukla alt ve art dişlerde görülmektedir. Bunun nedeni ise diş fırçasının o yerlere tam ulaşmamasıdır. Diş taşı, çürükler kadar riskli olmadığından oluşmaya başladığında dişlerin daha dikkatli temizlenmesiyle geçmesi mümkündür. Lakin uzun mühlet müdahale edilmemesi durumunda meskende yapılan müdahalelerle geçmeyeceğinden diş doktoruna başvurulması gerekmektedir. 

DİŞ TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Diş taşı, bakterilerin dişler üzerinde birikmesiyle oluşan katmanlardır. Vaktinde müdahale edilmemesi durumunda önemli diş hastalıklarına neden olabilir. Dişlerin iç yüzeylerinde kararmalarla beliren diş taşı, vakit içinde daha da çok yoğunlaşarak diş eti kanamalarına kadar gitmektedir. Diş taşı birinci oluşmaya başladığında küçük bir bölgede görülür. Kısa müddette ağız bakımına itina gösterilirse geçmesi muhtemel bir durumdur. Lakin diş ve ağız bakımına önemsenmezse ilerleyerek daha da berbatlaşabilir. 

DİŞ TAŞI NASIL ÖNLENİR?

Diş taşını önlemek için tertipli olarak dişlerin temizlenmesi gerekir. Yalnızca diş fırçalamak kâfi değildir. Dişlerin 2-3 dakika boyunca ayrıntılıca fırçalanmasına dikkat edilmelidir. Diş fırçalamanın yanında nizamlı olarak diş ipinin kullanılması tavsiye edilir. Diş ipi, fırçanın tam olarak ulaşamayıp temizlemediği yerleri temizleyerek bakteri oluşumunu engellemektedir. Son olarak da ağız bakım sularıyla ağzın çalkalanması ağız bakımının tamamlanması sağlanmış olur. Bu temizleme rutini her gün sistemli olarak yapılırsa diş taşı oluşumunun kısa müddette geçmesi beklenir. Diş taşı ağız bakımına değer verildiği halde geçmiyorsa kesinlikle bir diş tabibine denetim ettirilmesi gerekmektedir. 

DİŞ TAŞI PAKLIĞI NASIL OLUR? 

Meskende yapılan paklık ve bakımlar diş taşının geçmesi için kâfi gelmiyorsa diş tabibine danışılır. Diş doktorlarında yapılan müdahalelerle diş taşları temizlenir. Daima olarak kendini tekrarlayan diş taşlarının paklığı 6 ayda bir yapılması önerilmektedir. Diş taşı temizliğinden sonra dişler hassasiyet meydana geldiğinden birinci birkaç gün diş eti kanamaları görülebilir. Akabinde vakit içinde kanamalar ve hassasiyet geçerek olağana dönülür. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir