İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diş Sıkma Sorunu Nedir?

Yüzümüzde 60 tane kas olduğunu biliyor muydunuz? Ya pekala gülmek için 17 kas, kaşları çatmak için 40 ın üzerinde kası çalıştırmamız gerektiğini biliyor muydunuz?

Bedenimiz birçok kasımızı çok kolay mimiklerimizde bile biz farkında olmadan çalıştırır. Diş sıkma ve diş gıcırdatma da çoğunlukla uyku esnasında bilinçsizce yaptığımız çene hareketleridir. Bu hareketler sırasında çene kaslarımızda çok bir yorgunluk ve gerginlik meydana gelir. Bireylerin diş sıkması bazen dışarıdan duyulabilir. Çoğunlukla hastalar diş sıktığının farkında olmazlar; aileleri tarafından fark edilirler.

Sabahları yorgun uyanıyorsanız, şakaklarınızda baş ve boyun bölgenizde ağrı hissediyorsanız diş sıkıyor olabilirsiniz. Diş sıkma yalnızca yetişkinlerde görülen bir durum değildir. Çocuklar da yetişkinler üzere çoğunlukla uykuda dişlerini gıcırdatırlar. Çocukların bunu en sık yaptıkları devirler bebeklik dişlerinin ve kalıcı dişlerinin çıktığı periyotlardır. Bu iki devir büsbütün geçtiğinde diş gıcırdatma alışkanlıklarını bırakma eğilimine girerler. Ebeveynlerin bu hususta endişelenmelerine gerek yoktur.

Pekala diş sıkmanın ziyanları nelerdir?

Diş sıkma sonucunda dişlerde, eklemlerde, dokularda gerilmeler ve ağrı meydana gelir. Diş sıkma diş aşınmalarına ve dişte çatlak oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu da sıcak soğuk hassasiyetine sebep olur. Diş sıkma baş, boyun, kulak ve şakak bölgesinde ağrılara sebep olur. Uzun vadede kemik erimesi ve diş eti çekilmesi ile karşılaşılabilmektedir. Nasıl ki beden atletlerinin, çalıştıkça kasları gelişir. Diş sıkmada da yüz ve çiğneme kasları gelişir ve uzun devirde kare çene görünümüne neden olabilmektedir.

Diş sıkma ihmal edilirse çene eklemi etkilenir; çeneyi açmada sonluluk, kilitlenme, dişlerde sallanma yahut diş kırıkları üzere sıkıntılarla karşılaşılabilir. Ekleminizden sesler gelebilir.

Pekala diş sıkma yahut gıcırdatma nasıl tedavi edilir?

Diş sıkma tedavisinin hedefi dişlerde ve çene ekleminde oluşabilecek kalıcı ziyanları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek emeliyle alt ve üst çene dişlerinin ortasına esirgeyici özelliği olan ve şahsa özel hazırlanan gece plağı kullanılır. Hastanın sergilediği tabloya nazaran gece koruyucularının yanında kimi ek tedavilerin de uygulanması gerekebilir. Bunlar ortasında gerilim terapisi, rahat uyumayı sağlayıcı tedbirler, kas gevşetici ilaç uygulanması ve botoks uygulamaları sayılabilir. Bunlara ek olarak kişinin günlük hayatında dişlerini çift taraflı kullanması, yüz kaslarına istikrarlı bir kuvvet iletilmesini sağlar, bunun için; hastanın çift taraflı çiğnemesine mani olan diş boşlukları tamamlanmalı, yanlışlı yapılmış diş dolguları ve kaplamaları değiştirilip yenilenmelidir

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir