İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diş Eti Tedavisi Nedir ? Nasıl Yapılır

Ağız içinde biriken bakteri plağı ismini verdiğimiz yumuşak, diş taşı ismini verdiğimiz sert eklentiler diş eti hastalığının temel sebebidir. Şayet bu eklentiler ağız içinden yeterli uzaklaştırılmazsa yani uygun fırçalama yapılmaz ve diş ortalarının paklığına dikkat edilmezse diş eti hastalığı gelişebilir. Sağlıklı bir diş eti pembe renktedir ve sıkı bir halde diş yüzeyine yapışmıştır ve her şeyden değerlisi kanamaz. Lakin diş eti sıhhatini kaybeder, hastalanırsa kanamaya başlar ve diş etinde şişlik kızarıklık üzere öbür bulgular da görülür. Diş eti hastalığı ilerlerse yani fırçalama düzgün bir biçimde yapılmaz ve bu safhada birey bir diş tabibine gözükmez ise dişlerde sallanmayla sonuçlanan önemli bir diş eti hastalığı gelişebilir. Bu biçimde bir diş eti hastalığı dişin rastgele bir halde ağrı yapmadan sızı yapmadan çekimine kadar varabilen önemli bir probleme dönüşebilir ve diş eti ameliyatları ve diş çekimleriyle tedavi edilebilir.

Diş eti hastalıkları ne vakit başlar?

Dişlerin ağızda sürmeye başlamasıyla birlikte dişeti hastalıkları görülebilir. Çocuklardaki fırçalama eksikleri de diş eti hastalıklarına yol açabilir. Bilhassa genç bireylerde, püberte ismini verdiğimiz ergenlik devri, diş eti hastalıklarının tetiklendiği, mevcut sorunların alevlendiği bir periyottur. Münasebetiyle ergenlik devrindeki gençlerin diş eti hastalıklarının tedavileri için kesinlikle bir diş tabibine başvurmaları gerekmektedir.

Tedavi gören bir hasta tekrar diş eti rahatsızlığı geçirebilir mi?

Diş eti tedavisi nankör bir tedavidir. Şayet hasta tertipli olarak denetimlerine gelmez, fırçalamayı bırakır ve orta yüz paklığı yapmazsa hastalık maalesef nüksedebilir.

Diş eti hastalığının en değerli işaretlerinden biri ağız kokusudur. Tedavi edilmemiş diş eti hastalıkları ağız kokusuna yol açabilir. Sabah görülen ağız kokusu çabucak hemen herkeste olur ve bunu tedavi etmek gerekmez. Fakat günlük hayatınızda eşinizden, kız arkadaşınızdan, erkek arkadaşınızdan ya da aile bireylerinizden ağız kokusuyla ilgili geri dönüşler alıyorsanız kesinlikle bir diş tabibine başvurmanız gerekir.

Sonuç olarak diş eti hastalığı erken teşhis edilirse kolay bir tedavi ile ileride olabilecek diş kayıpları önlenebilir. Bu açıdan bilhassa anne ve babalarında diş eti hastalığı ve erken diş kaybı öyküsü olan bireyler, erken yaşlarda diş doktoru denetimine gitmelidirler. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir