İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

D vitamini düzeyinizi arttıracak 2 şaşırtan besin

Ruh halinizi düzgünleştirmek, yorgunlukla gayret etmek, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirmek üzere yararların yanı sıra, yeni araştırmalar, daha fazla D vitamini almanın COVID-19’un daha makus semptomlarını önlemeye yardımcı olabileceğini de gösteriyor.

D vitamini düzeyinizi artırmak mı istiyorsunuz? Elbette, dışarıda güneş altında biraz vakit geçirmek yardımcı olabilir, lakin yemeklerinize bu temel besini daha fazla eklemenin birkaç lezzetli yolu da var.

Güvendiğimiz D vitamini açısından varlıklı yiyecek seçeneklerinin birçok – birtakım sütler yahut tahıllar üzere – doğal olarak D vitamini içermez, bunun yerine destek edilir. Bunlar faydalı olsa da, çok şeker yahut doymuş yağ içerebilirler. Çoka kaçmamak için etiketleri dikkatlice okumak büyük kıymet taşıyor.

Bununla birlikte, stoklayabileceğiniz D vitamini için birtakım doğal besin kaynakları da var. Aşağıda onlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

D vitamini açısından en güçlü besinler hangileridir

Öncelikle, yetişkinler için önerilen günlük D vitamini ölçüsünün 600 IU olduğunu kendimize hatırlatalım. (Miktar 70 yaşın üzerinde 800 IU’ya kadar çıkıyor.) D vitamini açısından varlıklı yiyecekler listesine nazaran, bunun kıymetli bir kısmını iki tabak dolusu seçeneklerden alabilirsiniz: Yağlı balık ve beyaz mantar.

Bir porsiyon somon ile 570 IU D vitamini alabilirsiniz. Konserve ton balığı yahut birkaç sardalya da size hoş bir dayanak sağlayacaktır. Somona kıyasla çok fazla D vitamini içermeyebilir, fakat tekrar de faydalıdır. Balık hayranı değil misiniz? Bir yumurta sarısı ile 44 IU D vitamini alabilirsiniz.

Bitki bazlı diyetleri takip edenler için de güzel haberler var: Yarım fincan dilimlenmiş beyaz mantar size etkileyici bir 366 IU D vitamini verecek. Bu, günlük önerilen D vitamini ölçüsünün yarısından fazlası demek. Bununla birlikte, yararları hakikaten ortaya çıkarmanın anahtarı, mantarları, siz onu yedikçe emdiği ve bedeninizle paylaştığı UV ışığına maruz bırakmaktır. Mantar yetiştiricileri, marketlerimize gönderilmek üzere paketlemeden evvel bunu UV lambalarla yahut güneş ışığına maruz bırakarak gerçekleştirir. Mantarlarınızın D vitamini düzeylerini sahiden artırdıklarından emin olmak için dilimlemeden evvel mutfağınızdaki ışınları birkaç dakika emmesine müsaade verebilirsiniz.

Güneş ışığı hala D vitamini düzeylerinizi yükseltmenin en güzel yoludur. Haftada en az iki defa öğle saatlerinde dışarıda 15 dakika kadar vakit geçirerek bunu başarabilirsiniz. Dışarıda D vitamini açısından varlıklı besinlerden biriyle hoş bir öğlen yemeği molasının tadını çıkarırken, kendinize ekstra besinsel avantajlar da sağlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir