İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

COVID-19 kimlerde hangi belirtilere yol açıyor?

Covid-19’da, hastalığın ilk görüldüğü tarihlerde bildirilen; yüksek ateş, kuru öksürük ve solunum sıkıntısı belirtilerinden fazla daha öbür ve fazla farklı alanlara yönlendirilmiş yakınmalara yol açabildiği günümüzde daha net biçimde görülüyor. Pek oysa bugün hemen her türlü yakınmayla sıhhat kurumlarına başvuran hastalarda teşhis veya ayırıcı tanıda Covid-19 akla geliyor… Prof. Dr. Büke, hastalığın kimlerde, hangi belirtilere yol açtığını şöyle anlattı…

VİRÜSÜN MİKTARI ÖNEMLİ

Covid-19; tamamen belirtisiz bir şekilde seyredebildiği gibi, ölümle sonuçlanabilen çok geniş aralıkta klinik bir seyir gösteriyor. Belirtisiz (asemptomatik) olguların oranları değiştirme göstermekle birlikte bugün için bütün olguların sıradan yüzde 40’ını oluşturuyor. Hastalıkta belirtinin ortaya çıkıp çıkmamasını ve hastalığın şiddetini belirleyen faktörlerin başında insana bulaşan virüsün miktarı rol oynuyor. Yani az sayıda virüs bulaştığında hiç bir yakınma ortaya çıkmayabiliyor ya da yakınmalar hafif seyredebiliyor. Fazla sayıda virüse maruz kalındığında ise rahatsızlık daha ağır seyredebiliyor. Natürel ama hastalığın şiddetini belirleyen tek etmen bu değil… Kişinin bağışıklık sisteminin durumu, yaşı, obezite, altta yatan kronik hastalıkların varlığı ve daha bilinmez dağıtılmış faktörler de hastalığın seyrinde etkin oluyor.

HASTALIĞI HAFİF VE ORTA ŞİDDETTE GEÇİRENLERDE GÖRÜLEN İŞARETLER

Semptomatik olgularda; yüksek ateş, kuru öksürük ve solunum sıkıntısı dışarıya ve özellikle de hastalığın hafif ile orta şiddette seyrettiği kişilerde; baş ağrısı, bütün ya da kısmi koku kaybı, burun tıkanıklığı, takâtsizlik, halsizlik, kas ağrısı, burun akıntısı, tat kaybı, boğaz ağrısı, geniz akıntısı, iştahsızlık, yüzde ağrı, eklem ağrısı, ishal, görme bozukluğu, göğüs ağrısı, kulak ağrısı, yutma güçlüğü, bulantı-kusma, karın ağrısı ve terleme gibi fazla farklı alanlara yönlendirilmiş yakınmalar görülebiliyor. Laf konusu yakınmaların bir kısmının yaş gruplarına ve cinsiyete göre görülme sıklıklarında farklılıklar olabiliyor.

KADIN VE ERKEKLERDEKİ İŞARETLER

Yine cinsiyete kadar değerlendirildiğinde semptomatik kadınlarda ve erkeklerde yakınmaların bazılarının görülme sıklığı farklı olabiliyor. Semptomatik kadınlarda; tat kaybı, baş ağrısı, burunda tıkanıklık, boğaz ağrısı, halsizlik ve dermansızlık erkeklere göre birazcık daha sık görülürken semptomatik erkeklerde; öksürük ve yüksek alev azıcık daha sık karşılaşılan yakınmalardır.

GENÇ VE YAŞLILARDAKİ İŞARETLER

Örneğin; semptomatik Covid-19’lu genç hastalarda kulak, burun ve boğazla ilgili yakınmalar birazcık daha ön plana çıkabiliyor. Bu yakınmalar özellikle lezzet kaybı, burunda tıkanıklık, burun akıntısı, yüzde sancı ve yük şehvetli, baş ağrısı ve boğaz ağrısı şeklinde oluyor. Buna karşılık semptomatik Covid-19’lu ileri yaştaki kişilerde ise yüksek alev, halsizlik ve takâtsizlik, iştahsızlık ile ishal yakınmaları daha ön planda görülüyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir