İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Corona virüs tespiti için yapılan PCR testi nedir? Covid -19 PCR testi nasıl yapılır?

PCR bir teşhis testi olarak bilinmektedir ve corona virüste de virüse ilişkin RNA’yı göstermektedir. Yani PCR testi corona virüs sürecinde, bedendeki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir.

Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, bedendeki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler teşhis testi de denebilmektedir. Test, bedende virüsün varlığını, ayrıyeten bedenin enfeksiyona karşılık olarak ürettiği antikorları belirleyebilmektedir.

PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü tekniği ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. Örnekler PCR formülüyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur. 

Antikor testi kişinin daha evvel enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.

Yani kişinin test yapıldığı anda hasta olup olmadığına dair bilgi vermez. PCR testi de virüsün genetik bilgisini, corona virüsün ya da farklı bir virüsün hastayı enfekte edip etmediğinin sonucunu verir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir