İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çocuklarda Üst Solunum Yolları Enfeksiyonu

Medicana Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Arslan, üst solunum yolları enfeksiyonları (ÜSYE) hakkında bilgi verdi.
Üstteki solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunluğu viral enfeksiyonlardır. Akut viral enfeksiyonların en sık görüleni ise soğuk algınlığıdır. Ilk Olarak rinovirusler almak üzere çok sayıda virüs soğuk algınlığına sebep olur.
Çocuklar yılda 6-8 defa ÜSYE geçirirler. Daha fazla görüldüğü yaş grubu 3 ay- 3 yaş arasındaki çocuklardır. Topluluk yaşam koşullarında enfeksiyon sıklığı daha fazladır. En ilk kez gelen soğuk algınlığı etkeni olan rinoviruslar bebek ve çocuklarda daha sık görülür ve virüsün esas taşıyıcıları ilkokul çocuklarıdır. Soğuk algınlığı daha çok güz başı ve ilkbahar sonlarında salgınlara sebebiyet verir. Hastalık enfekte sekresyonlarla doğrudan doğruya temas veya inhalasyon aracılığıyla bulaşır. Yayılmasında viruslarla bulaşmış eşyalarında rolü vardır, bulaştırıcılığı bilhassa enfeksiyonun birincil üç gününde en fazladır.
Çoğunlukla birincil belirtisi ağrılı ve kaşıntılı boğazdır. Bilhassa burun semptomlar ön plandadır. Hastaların yüzde 75’inde tek ya da iki taraflı burun akıntısı, burunda bol ince transparan akıntı vardır. Ilk Olarak burun akıntısı açık iken sonradan mukoidya da koyu karakter alabilir. Koku alma duyusu azalır. Öksürük burun semptomlarından sonra başlar olguların yüzde 30’unda vardır. Gözde kızarıklık, sulanma, baş ağrısı, ilk kez yük şehvetli, hafif ateş, kas ağrısı olabilir
Hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur, belirtilere kadar (semptomatik ) çare uygulanır. Alev için alev düşürücü ilaçlar rahatlama sağlar. Aspirin Reye sendromuna (Karaciğer yetmezliğine yol açabilen ciddi bir tepkime) yol açabileceğinden alev düşürücü olarak kullanılmamalıdır. Süt çocuklarında burun tıkanıklığının giderilmesi için izotonik tuz su damlaları yararlıdır. Altı ay üstündeki hastalarda ilaçlı bazı pediatrik burun damlaları verilebilir. Tedavide Antibiyotiklerin yeri yoktur, gereksizce antibiyotik kullanılması, tedavisi güç dayanıklı bakterilerle oluşacak enfeksiyonlara zemin hazırlar. Aslında ailelerin soğuk algınlığında antibiyotik kullanmaması yönündeki eğitimi tedavinin en manâlı bölümünü oluşturur.
Kapalı ve kalabalık yerlerde rahatsızlık tez yayılır. Dolayısıyla dışarıda ve havalandırması iyi olan yerlerde bulunmak enfeksiyon riskini azaltır. Virüsler, mikrobun bulaştığı yerlerde (kapı tokmağı, telefon gibi) canlı kalabildikleri için, bu yüzeylere temastan sonra ellerimizi sıkça sabunlu su ile yıkamalıyız. Hem istirahat edilmesi ve stresten uzak durulması da gövde direncinin bitmiş kazanılmasına takviye eder.PARTNERŞevval saunada!Meme kanserinin kadında üremeye etkisiSığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı operasyonu

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir