İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiğ Beslenme Nedir? (Raw Food)

Çiğ beslenme yani Raw Food besinlerin pişmeden ve hiçbir ısıl işlemden geçirilmeden tüketilmesidir. Çiğ besinler ile beslenmek bir beslenme çeşidinden daha çok felsefe olarak düşünülmekten olup ateş bulunmadan önce insanların beslenme biçimi olarak kabul edilir. Pişirilmeden ye nen besinler içerisinde yüksek enzimler olduğu için sindirimi daha kolaydır. Çiğ beslenmede besinler çiğ sebzeler, meyveler, kuruyemişler ve yağlı tohumları içine alır. 

Beslenme uzmanları tarafından önümüzdeki yıllarda en çok uygulanan diyet olacağını savunmakta olup insanlar ilk insanların izinden yürümeye başladı. Çiğ beslenme ile beslenmek için öncelikle besinlerin dondurulmuş olmaması, organik olması ve içerisinde GDO yer almaması gerekmektedir. Besinlerde yer alan enzimler 47°C ısıl işleme maruz kaldığı zaman çoğu enzim yok olmakta beslenmemiz için yeterli olan enzimlere tam olarak ulaşamayız. Ancak enzimler bizlere beslenmemizin temelini oluşturur ve sindirim gibi birçok işlemi vücudumuzda yaparlar. 

Çiğ Beslenmenin Sağlık İçin Yararları Nelerdir? 

Besinleri 47°C üzerinden ısıl işleme maruz kaldığında enzimler ve vitaminler yok oluyor. Bu sebepten dolayı vücut bu enzimleri üretebilmek için daha çok çalışıyoruz. Sonucunda vücut daha çok yoruluyor gerekli olan enerjiyi karşılayamıyor ve sindirim problemlerini ortaya çıkartıp erken yaşlanma, yetersiz beslenme, fazla kilo gibi birçok sorunlar karşılıyoruz. 

Ayrıca yapılan araştırmalara göre de Raw Food beslenmenin hafızayı güçlendirdiği, kısırlığa iyi geldiğine, cildi güzelleştirdiğine, uyku ve yaşam kalitesini arttırdığını savunulmaktadır. 

Çiğ Beslenme Diyeti
Çiğ Beslenme Diyeti

Çiğ Beslenmede Hangi Besinler Tüketilir?

Çiğ Beslenmede genel olarak meyve, sebze, kuruyemişler yenilmektedir. Ancak bu besinleri tüketirken kalori miktarlarına ve hangi vitamin ile enzimlerin yer aldığına göre düzenli bir program yapılarak tüketilmesi gerekmektedir. Protein ve kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için beslenmede bu yiyecekleri yemeniz önemli olmakta olup su tüketimi ise çok önemlidir. Çiğ beslenme ile günde en az 2 litre su tüketmeniz ve kafein içeren içecekler ile alkollü içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. 

Bu Diyeti Nasıl ve Ne Kadar Süre Uygulamam Gerekir?

Bu diyeti uygulamadan önce kesinlikle bir doktor ve diyetisyen ile görüşüp size özel olarak hazırlanan programlar ile bunu uygulayabilirsiniz. Genellikle bu diyet bir vücudu temizleme, sağlık yaşam, sindirim problemleri ve kilo için tercih edilirken 15 ile 30 gün arasında uygulanması tavsiye edilir. 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir