İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çene Kisti Nedir?

Çene kisti çene kemiği içindeki içi sıvı dolu kesecikler olarak düşünülebilir. Bu keseciklerin içindeki sıvıda bakteriler bulunmaktadır. Çene kisti radyolojik muayene (panoramik film) sırasında tespit edilebilir. Halk ortasında bu hususla ilgili bilinen yanlışlar vardır. Kist deyince insanların aklına direkt makûs hastalık, kanser gelmektedir. Bu yanlış bir niyettir. Çene kistleri kanser değildir. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken durumlardır. Zira kist dediğimiz o kesecikler vakitle büyürler çene kemiğini eritirler ve hatta çene kemiğinin kırılmasına neden olabilirler. Çene kistlerinin birçok sebebi vardır. Bazen varlığından bile haberdar olmadığınız gömülü dişleriniz buna sebep olabilir. Bazen ihmal edilen çürükler ve kök ucunda bulunan enfeksiyonlar buna sebep olabilir. Yalnızca çürük değil darbe, travma yüzünden dişlerin kök ucunda kistler gelişebilir.

Çene kistiniz olup olmadığını nasıl fark edersiniz?

Çene kistleri birden fazla vakit kronik dediğimiz uzun bir müddettir ağrısız bir halde, sessiz sedasız diş kökünde varlığını devam ettirir. Bazen etkinleşir ve kişi ağrı duymaya başlar, kimi durumlarda kişi dişinin yükseldiğini hisseder. Şayet diş etinizde sivilce başı üzere daima uzun vakittir akan bir iltihap varsa orada bir çene kistiniz olabilir. Ayrıntılı ve net bir bilgi için diş doktorunuza görünmeniz ve bir çene sineması çektirmeniz gerekmektedir.

Pekala çene kistleri nasıl tedavi edilir?

Çene kistinin boyutuna nazaran bazen yalnızca kanal tedavisi ile kist küçültülüp büsbütün ortadan kaldırılabilir. Birtakım durumlarda bu kâfi olmaz ve ek olarak bilhassa ön bölgedeki dişlerimiz için kök ucunda bulunan o keseciği cerrahi olarak çıkartarak desteklemek gerekir. Bazen de dişin kurtarılması imkansız olmakta ve cerrahi olarak etkilediği dişle birlikte o keseciğin büsbütün çıkartılması gerekmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir