İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Burun Estetiği ( Rinoplasti )

Burun estetiği (Rinoplasti) burunda açının düzeltilmesi, simetri görüntü elde edilmesi, burun büyütülmesi ve küçültülmesi, burun düşüklüğü gibi görsel sorunlar sebeplerden dolayı yapılmasının yanında solunum yollarında meydana gelen et büyümesi, sinüzit ve solunum sorunları için uygulanabilmektedir.

Burun estetiği estetik ve solunum sıkıntısı olan herkes uygulanabilmekte olup, özellikle kemik gelişimini tamamlamış 18 yaşından büyük kişilere yapılması önerilmektedir. 18 yaşı altındaki kişilere uygulanabilmekte olup kemik ve gelişim tamamlanmadığı için ilerleyen yaşlarda tekrar aynı sorunlar ve şekil bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti operasyonlarından burnun gerekli görülmesi durumunda kemik, kıkırdak dokusu ve deri tabakasında değişiklikler yapılabilmektedir. Bu planlama ilk önce hastanın nasıl bir burnuna sahip olmak istediği öğrenilerek daha sonra ise doktor tarafından planlaması yapılarak en uygun tedavi yöntemi seçilecektir.

Bütün küçük ve büyük ameliyatlarda olduğu gibi Rinoplasti bazı riskler bulunmaktadır. Enfeksiyon, kanama ve antestiziye karşı olumsuz etkiler olabilir. Bunların hepsi operasyon yapılmadan önce hastaya belirtilmekte olmakta olup gerekli bilgilendirilmeler yapılmaktadır.

Ameliyat öncesinde bireye doktor tarafından gerekli fiziksel muayene yapıldıktan sonra burun ile ilgili testler yapılmakta ve kan testi istenmektedir. Doktor gerekli tetkikler yaptıktan sonra bireyle ortaklaşa karar vermekte olup bir plan hazırlanır.

Burun estetiği operasyonun önce ilaç kullanımı doktor gözetiminde yapılmalı ve sigara ile alkol kullanımı var ise iki hafta öncesine kadar bırakılmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı operasyon sonrası iyileştirmeyi geciktirmekte olup enfeksiyon riskini arttırmaktadır.

Revizyon Burun Estetiği

Daha önce bir veya daha fazla burun estetiği olmuş kişilere yapılan revizyon burun estetiği burun görüntüsünde istenileni elde edememe ve fonksiyonlarda problemleri düzeltmek için yapılan ameliyattır.

Burun estetiği yapıldığı zaman %6 ile %20 oranında başarısız olma durumu ve istenilen görüntüyü elde edememe durumu vardır. Bu gibi durumlarda görüntü problemi, solunum problemi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumda doktorunuzun daha iyi bir çalışma yapıp yeniden revizyon burun estetiği yapılması gerekmektedir.

Hasta bu operasyona başlamadan önce doktor ile birlikte tartışılması ve bilgilendirilmesi gereken konular vardır. Bunlarından başında operasyon durumuna göre greftler yer almaktadır. Eğer burun ileri derecede hasar almış ve onarılması zor ise kaburga ve kulaktan greft alması gereken durumlar meydana gelebilmektedir.  Bu işlem sonrası bireyler 1 hafta içerisinde gündelik hayata başlayabilirler.

Burun Estetiği
Burun Estetiği

Kapalı Burun Estetiği

Burun estetiği operasyonları farklı teknikler ile yapılmakta olup bunların başında açık ve kapalı operasyonlar yer almaktadır. Genel anlamda burun estetiği yaptırmak isteyen çoğu kişi kapalı burun estetiği yaptırmak istemekte olup bunu doktorlarınız ilgili tetkikleri yaptıktan sonra karar verilmektedir.

Kapalı burun ameliyatı genel anlamda çok ağır bir operasyon olmamakta olup anesteziden dolayı 1 gün süreyle hastane de yatışınız olabilmektedir. Kapalı burun ameliyatı geçirdikten sonra iyileşme ilk 3 ayda %80 oranından net bir şekilde göze çarparken tam iyileşme süreci bir seneye kadar bulabilmektedir.

Kapalı Rinoplasti sonrasında doktorlarınızın önerileri ve uygulamalarını yaparsanız iyileşme sürenizi çok hızlı bir şekilde olmakta olup 3-4 güne gözle görülür bir iyileşme olurken 8-10 gün arasından ise artık izler ve şişliklerin tümü geçmiş olmaktadır. Daha sonra belli aralıklar ile muayene olup 1 yıl boyunca burun estetiğinizin gelişimini doktorunuz ile birlikte paylaşmanız gerekmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir