İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bulimia Nervoza nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz “Bulimia Bevroza çok önemli bir ruhsal rahatsızlıktır ve kesinlikle uzman ellerde tedavi edilmelidir” dedi ve Bulimia Nervoza ile ilgili bilgiler verdi.

Bulimia Nervoza nedir?

Psikiyatrik bir rahatsızlık olan Bulimia Nervoza, bireylerde nizamlı olarak çok yeme bozukluğu ve bu durumu çok çıkartma yahut çok antrenman yaparak tasfiye etme ile karakterize olur. Ekseriyetle kişi muhakkak bir vakit diliminde olağan bir insanın yiyeceğinden çok daha fazla yemek yer. Bu yemek atağı sırasında denetimini kaybeder. Kısa müddette çok yüksek kalorili besinler ile beslenir. Bu bireyler çok kısa müddette 3000 kaloriye kadar yiyecek tüketirler. Fakat çok yeme sonrasında ise kusmaya çalışma, uzun müddet yemek yememe, lavman ve müshil ile yediklerini çıkarmaya çabalarlar. Her yemek yemeyi seven kişiyi Bulimia Nervoza hastası olarak tanımlamak mümkün değildir. Kişinin Bulimia Nervoza olması için âdeta tıkanırcasına yeme ve uygun olmayan dengeleyici davranışların ortalama 3 ay içerisinde haftada bir gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bulimia Nervoza olan şahısların beden yapıları ve tartıları gereğinden fazla değişir.

Belirtileri nelerdir?

Kusma,

Kilo kaybı,

Ani kilo değişiklikleri,

Yorgunluk,

Baygınlık,

Baş ağrısı,

Sistemsiz adet görme,

Bilinmeyen abdominal ağrı.

Bulimia Nervoza olduğumu nasıl anlarım?

Çok yemek yiyen herkesi Bulimia Nervoza olarak tanımlamak mümkün değildir. Muhakkak teşhis kriterleri vardır. Bu kriterleri şu halde özetlemek gerekirse;

Yeme denetiminin kalkması,

Yineleyen tıkınırcasına yeme nöbetleri,

Idman yapmak,

Yemek yememe üzere tahliller arama ve başvurma

Bedeninin biçimi ve yükünden etkilenme.

Bulimia Nervoza nasıl oluşur?

Bulimianın ana sebebi bir yeme bozukluğundan çok daha derin ruhsal sebeplerdir. En çok da ardında ağır bir kontrolsüzlük yatar. Toplum tarafından yaratılan ülkü hoşluk anlayışına ahenk sağlama uğraşı şahısta Bulimia tesirleri gösterebilir. Bunun yanı sıra yüksek kalorili yiyeceklere çok daha kolay ulaşılabilir olmak da Bulimia Nervoza’nın artış göstermesinde değerli bir rol oynar. Bir öbür neden ise düşük öz bedeldir. Kişi kendini daima eleştiriyorsa ve öz hürmet konusunda sorunları varsa yeme bozukluğu gelişebilir. Bulimiklerin kendilerine itimatlarını yitirmiş şahıslar oldukları da unutulmamalıdır. Kendilerini beden ölçüleriyle kanıtlamaya ve sevdirmeye çalışırlar. Ne kadar zayıf olurlarsa o kadar takdir edilecekleri niyeti kanısındadırlar.

Bulimik misiniz?

Şayet kendinizde Bulimia Nervoza olduğunu düşünüyorsanız kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz. Şayet evet’ler çoğunluktaysa uzman bir tabiple görüşmelisiniz.

Bedeninizin manzarasıyla ilgili çok takıntılarınız mı var?

Yiyecekler ve diyetler hayatınızda büyük bir değere mi sahip?

Yemek yerken daha başında kendinizi durduramayacağınızdan korkuyor musunuz?

Kendinizi rahatsız hissedene kadar yemek yediniz mi?

Yemek yedikten sonra kendinizi hatalı ve depresif hissediyor musunuz?

Kilonuzu denetim etmek için kusma ya da müshil ilaçlarından kullanıyor musunuz?

Bulimia daha çok kimlerde görülür?

Özgüveni düşük bireyler,

Çocuklukta çok telaşlı olan şahıslar,

Toplumsal anksiyetesi olan şahıslar,

Zayıf bedeni idealleştiren bireyler,

Çocukluk periyodunda fizikî ve cinsel istismara uğrayan şahıslar,

Erken yaşta ergenliğe giren bireyler.

Bulimia Nervoza nasıl tedavi edilir?

Anoreksiya ile karşılaştırıldığında tedavide muvaffakiyet oranı çok daha yüksektir. Bulimia Nervoza’da bilişsel davranışçı terapi ve ilaçla tedavi birlikte uygulanmaktadır. Terapiler ile erken devir travma yaşantıları ve bunlara yönelik çalışmalar, gerilimle çaba, vücudu olumlu algılama, his durumla ilgili düzenlemeler ve dürtü denetimi sağlama hususlarında gelişme üzerine kurgulanır. Ayakta tedavi tek başına kâfi olmazsa, bir hastanenin uzmanlaşmış kısmında yataklı tedavi tavsiye edilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir