İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Brusella (Bruselloz) Enfeksiyon Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Bruselloz; sığır, koyun ve keçi gibi hayvanlardan ve bu hayvanların mahsullerinden süt, peynir vb. insanlara bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Ulus arasında koyun hastalığı, peynir hastalığı gibi adlarla da öğrenilmektedir.
Hastalık; ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde daha sık görülmekle beraber tam bölgelerde kollanmaktadır.

Hastalık insanlara en sık enfekte hayvan mahsullerinin pastörize edilmeden harcanması süt, peynir, krema vb. ile bulaşmaktadır. Enfekte hayvan dokularına, tamlığı bozulmuş ten ve mukozanın doğrudan teması yoluyla da bulaşma hakikatleşebilir.

Ateş en sık görülen semptom olup gece terlemesi, tedirginlik, adale ve eklem sızısı, iştahsızlık, kilo kaybı, uykusuzluk, baş sızısı, ateşe eşlik eden belirtilerdir.
Kronik hale geçtiğinde kemik, beyin- omurilik ve karaciğer etkilenebilir.Uygun rehabilitasyon edildiği takdirde ölümcül değildir.

Rehabilitasyonda uzun süreli antibiyotik rehabilitasyonu gerektirebilir. Kombine antibiyotik rehabilitasyonları önerilebilir.

Hastalıktan korunmak için;

• Kaynağı belirli olmayan hayvansal mahsuller harcanmamalıdır.
• Pastörize edilmiş veya iyice kaynatılmış sütten yapılan mahsuller peynir, krema, tereyağı, kaymak, dondurma gibi seçim edilmelidir.
• Salamura peynirler en az 3 ay bekledikten sonra harcanmalıdır.
• Sık sık düşük ve ölü doğum yapan hayvanlar hemen bir baytar doktora tetkik ettirilmelidir.
• Atık yavrulara, yavru çeperlerine üryan elle değilmemelidir.
• Hayvanların atıkları ve bu atıkların temas ettiği yemler çevreye bulaştırılmadan, sızdırmaz poşetler içinde gömülmelidir.
• Ahırda hasta hayvan varsa ve bu hayvanlarla temas halinde olanlarda ateş, halsizlik, adale sızısı, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi bulgular görülürse, kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna müracaat etilmelidir.
• Hayvanlar kesinlikle Bruselloza karşı aşılatılmalıdır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir