İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Besin zehirlenmesi nasıl anlaşılır?

Epeyce rahtsız edici olmasına karşın hayatınızın bir periyodunda besin zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Birçok uygunsuz şartlarda tüketilen besinlerin neden olduğu besin zehirlenmesi, hafiftir ve tedavi olmaksızın düzelir. Lakin kimi besin zehirlenmeleri hastanede bakım gerektirebilir. Artık, besin zehirlenmesi nasıl anlaşılır? Gelin birlikte öğrenelim.

BESIN ZEHİRLENMESİ NEDİR?

Besin kaynaklı hastalık olarak da isimlendirilen besin zehirlenmesi, kontamine besinlerin yemesinden kaynaklanan hastalıktır. Bulaşıcı organizmalar (bakteri, virüs ve parazitler dahil) yahut toksinler besin zehirlenmesinin en yaygın nedenleridir. Kontamine yiyecekleri yedikten sonra saatler içinde başlayabilen besin zehirlenmesinin tesirleri birden fazla vakit hafiftir ve tedavi olmaksızın düzelir.

Foto: shutterstock

BESIN ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

Yaygın besin zehirlenmesi hadiseleri aşağıdaki semptomlardan en az üçünü içerir.

Bunlar:

– Mide bulantısı
– Karın ağrısı
– Karna giren kramplar
– Kusma
– Baş dönmesi
– Baş ağrısı
– Gözlerde bulanıklık
– Çift görme
– Yüksek ateş
– İshal
– Halsizlik
– Ağız kuruluğudur.

BESIN ZEHİRLENMESİ NASIL ANLAŞILIR?

Besin zehirlenmesi zehirli besinin yenildiğinden birkaç saat sonra mide bulantısı, karın ağrısı, kusma üzere belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler bazen çok hafif olabilir bu durumda hasta besin zehirlenmesi yaşadığını fark etmeyebilir ve belirtiler birkaç gün içerisinde resen geçer. Fakat belirtiler çok şiddetli olduğunda doktora başvurulur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir