İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Dinç bir bebeğe sahip elde etmek, çocuk sahibi olmayı düşünen her çiftin hayalidir. böylece, çiftler çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeye başlayarak gebelik elde etmeyi umar. Kesin bir zaman baştan başa doğal yolla gebelik elde edilemediğinde ise, tüp bebek tedavisi gibi asistan üreme tedavi seçeneklerine başvurulabilir. Gebelik testi sonucu fazla çıktığında, genelde 9 ay 10 gün sonradan çiftlerin bebeklerini kucaklarına almaları beklenir.

Tabi bu 9 ay 10 günü kapsayan 42 haftalık işlem; bazen heyecanlandırıcı, ara sıra de stresli ve engebeli olabilir. Heyecanlar, umutlar ve ara sıra de şikayetler ile dolu geçecek olan gebelik süreci, ayrıca anne ayrıca da baba adayları için bununla beraber epeyce da anlamlıdır.
Anne adayının hamile olduğu kesinleştikten daha sonra, bundan böyle her ay ahenkli olarak bebeğin gelişimi peşine düşüp takip edilir. Yapılacak düzenli muayeneler ile bebeğin kalp atışları duyulur, cinsiyeti anlaşılabilir ve değişik gelişim durumları gözlenir. Bu süreçte, bebeğin gelişim ve genel afiyet durumunun takibi, bir yandan endişe verici ve stresli de olabilir. Fazla bir gebelik testi sonucundan daha sonra, yapılacak ultrasonik muayenede, bebeğin yürek atışlarının duyulması beklenir. Bu da, yeniden anne adayı için hem heyecanlandırıcı keza de stresli olabilir. Yürek atışlarını duyduğunuzda, bebeğinizin artık var olduğunu anlayacağınız vakit de başlar. Peki, gebelikte bebeğin yürek atışları ne zaman duyulur? Kalp atışlarının takip edilmesi neden önemlidir? Anne karnındaki bebeğin sağlık nasıl anlaşılması mümkün? Bütün bu soruların cevapları yazının devamında!
Kaçıncı Haftada Bebeğin Yürek Atışları Duyulur?
Gebeliğin başlaması ile birlikte, bir anne adayı için sağlıklı bir besin programı ne değin manâlı ise, stresten uzaktan durmak da en az onun dek önemlidir. bu nedenle, gebe olduğunu öğrenen bir kadının bebeğin yürek atışlarını duymak için strese girmemesi ve gerilmemesi önemlidir. Çünkü, gerginlik gebeliği de negatif etkileyen bir durumdur.
Anne adayı stresli olduğunda, bu koşul hem kendisini hem de karnında dünyaya gelmeye hazırlanan bebeğinin maddesel ve zihinsel gelişimini negatif etkileyebilir. Bilhassa de, gebeliğin birincil üç aylık döneminde, anne adayının stresli olması bebeğin afiyet için epeyce üzüntü verici olabilir. İşte böylece, bir anne adayının bebeğinin sağlığı için stresten uzakta durması, hekim kontrollerini dikkatsizlik etmemesi ve bebeğinin gelişimini ahenkli olarak peşine düşüp takip etmesi önemlidir.
Bir anne ve baba adayının, bebeğinin kalp atışlarını bir an önce dinlemek istemesi oldukça anlaşılması mümkün bir durumdur; fakat bu vakit, herkeste farklılık gösterebilir. Ara Sıra, gebeliğin 5.haftasında bebeğin kalp atışlarını dinlemek muhtemel olurken, bir takım bebeklerde bu 6.haftada gerçekleşebilir. Bebeğin kalp atışının net bir biçimde duyulması ise ortalama 10. ve 12.haftalarda olası olmaktadır. Bebek artık 20 haftalık olduğunda ise, bebeğin yürek kapakçıklarında mevcut bir sorun olup olmadığı tespit edilebilir.
Bebeğin Yürek Atışlarının Takibi Neden Kayda Değer?
Bir anne adayının, karnındaki bebeğin yürek atışlarını duymak istemesi epeyce anlaşılır bir durumdur. Bu şart, bununla birlikte bebeğin gelişiminin ne yönde olduğu ve genel sıhhat durumunun bilinmesi açısından da önemlidir. Sıradan süreçte, gebeliğin sıradan 6.haftasında bebeğin yürek atışları duyulabilir. Bebeğin yürek atışlarının takip edilememesi durumunda, bebeğin ölü olmasından tereddüd edilebilir. Bu durumda, doktorunuz özel bir ultrason tekniği kullanarak muayene edecektir. Bebeğin ölü olduğu durumlarda, kürtaj yapılması gerekir; çünkü, zaman geçtikçe bu koşul anne adayının hayatını tehdit etmeye başlayabilir.
Bebeğin Afiyet Nasıl Anlaşılması Mümkün?
Ultrason muayenesine geldiniz ve bundan böyle bebeğinizin kalp atışlarını duymaya hazırsınız. O minik yürek atışlarını duyduktan sonra, şimdi onun sıhhat durumunu nasıl anlayacaksınız? Karnınızda başlayan bu yeni hayat yolculuğu için, ara sıra bebeğin uyuşuk kalması üzüntü verici olsa da, böyle durumlarda strese girmemek ve doktora danışmak en iyisidir. Sıradan 20.haftaya gelindiğinde, artık bebeğinizin hareketlerinden ve onun net bir şekilde duyulan kalp atışlarından, onun yaşadığını anlayabilirsiniz. 7.haftadan sonradan, bebeğin hareket etmeye başlaması ile birlikte, yavaş yavaş bu hareketlenmeleri de hissetmeye başlayabilirsiniz. 20. haftadan sonradan bundan böyle, karnınızdaki hareketlenmeler ile güne uyanmaya başladığınızda, bebeğinizin de dinç olduğu konusunda daha eksik sıkıntılı olmaya başlayabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir