İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Astım ve KOAH hastaları nelere dikkat etmeli?

Kronik teneffüs hastalıkları ortasında yer alan astım ve KOAH hastalarının pandemi sürecinde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Tüm dünyada kalp damar hastalıkları ve inmelerden sonra üçüncü vefat nedeni olan KOAH, bilhassa 40 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 10’unda görülüyor. Astım ise uzun müddetli nizamlı tedavi gerektiren, kronik lakin yönetilebilir bir hastalık. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nurhayat Yıldırım, bu hastaların pandemi sürecinde dikkat etmeleri gereken kuralları şöyle sıraladı…

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nurhayat Yıldırım

TEDAVİ AKSATILMAMALI

Akciğer hastalığına neden olabilen ve tedavi edilmediğinde ağır akut teneffüs yolu yetersizliği sendromu üzere hastalıklara yol açabilen Covid-19, KOAH hastaları için büyük bir tehdit oluşturuyor. Hasebiyle hastalar, tedavilerini tertipli uygulamalı ve hekimlerinin önermediği hiçbir ilacı kullanmamalı. Astım hastaları ise ataklarda nefes darlığı, öksürük, hırıltılı soluk alıp verme ve göğüste baskı hissi üzere yakınmalar yaşar. Atakların sık tekrarlaması hastaların akciğer kapasitesinde azalma olmasına ve akciğerlerin erken yaşlanmasına neden olur. Bu nedenle hastaların ilaçlarını aksatmadan nizamlı olarak almaları atakları en aza indirecektir.

NELER YAPILMALI?

Salgın periyotlarında astım ve KOAH hastalarının mümkün olduğunca konutlarında kalmaları, toplumsal izolasyona uymaları gerekir. İşte tavsiyeler:

– İlaçlar tabiplerinin önerdiği biçimde tertipli kullanılmalı.

– Hastalar astım denetiminde bir bozulma yahut KOAH yakınmalarında bir artış hissederse kesinlikle tabipleriyle yahut Sıhhat Bakanlığı’nın ilettiği sıhhat irtibat sınırlarıyla irtibata geçmeli.

– Hastaneye gidilmesi gerekiyorsa kesinlikle maske takılmalı. Hastaneye yalnız gidemeyen bireyler tek refakatçiyle gitmeli.

– Hastaneye tam randevu saatinde gidilip, bekleme odasında çok fazla vakit geçirilmemeli.

– El hijyeni çok değerli. Çantada el dezenfektanı taşınmalı. Su ve sabunla yıkama imkanının olmadığı durumlarda eller yüzde 70-80 alkol içeren malzemelerle temizlenmeli.

– Mümkün olduğunca tırabzanlara, hastanedeki koltuk ve sandalyelere dokunulmamalı.

– Kıyafetler kesinlikle yüksek derecede en az 25 dakika yıkanmalı.

– Konuta konuk kabul edilmemeli. Mesken ortamı tertipli olarak havalandırılmalı.

– Şayet etraflarında ateşli, öksüren bir erişkin ya da çocuk varsa onlardan uzak durulmalı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir