İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşı için klinik denemelerin 3’üncü basamağı başladı

“Clinical Trials Arena” internet sitesinde yer alan habere nazaran, şirketin Vuhan Viroloji Enstitüsü ve Vuhan Biyoloji Eserleri Enstitüsü iş birliğinde geliştirdiği Covid-19 aşı adayının denemeleri yapıldı.

Bahreyn Milletlerarası Fuar ve Toplantı Merkezinde yürütülen denemeye 18 yaşından büyük 6 bin sağlıklı gönüllünün katılması planlanıyor. 

Bileşiminde Kovid-19’un “etkisizleştirilmiş” bir hali bulunan aşı adayı, virüse karşı bedende bağışıklık reaksiyonu uyandırmayı amaçlıyor.

Aşı adayının birinci ve ikinci basamak klinik denemeleri Çin’de yürütülmüş, üçüncü evre klinik denemelerine ise 17 Temmuz’da Birleşik Arap Emirlikleri’nin başşehri Abu Dabi’de başlanmıştı.

Aşı adayının, Çin’de devlet vazifelileri ve kamu şirketlerinin çalışanları üzerinde denendiğine dair medyada yer alan argümanlar bilim dünyasında tartışmalara sebep olmuştu. 

ÇİN’DEKİ AŞI ÇALIŞMALARI

Kovid-19’un ortaya çıktığı Çin’de de 8 aşı adayının klinik denemeleri sürüyor. Bunlardan 4’ü birinci, 4’ü ikinci ve üçüncü basamakta beşerler üzerinde test ediliyor.

CanSino, Sinopharm ve Sinovac üzere kamuya ilişkin ilaç firmaları, Çin Askeri Tıp Akademisi, Vuhan Viroloji Enstitüsü, Pekin Biyolojik Eserler Enstitüsü üzere kurumlarla iş birliği içinde aşı çalışmaları yürütüyor.

Sinopharm’ın aşı adayı dışında CanSino’nun Çin Askeri Tıp Akademisine bağlı Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü ile ortak geliştirdiği “Ad5-nCOV” isimli aşı adayı ve SinoVac’ın geliştirdiği “CoronaVac” en fazla umut bağlanan çalışmalar ortasında görülüyor.

KLİNİK DENEMELER 3 KADEMEDE YAPILIYOR

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 etapta beşerler üzerinde test edilmesi gerekiyor.

Klinik denemelerin birinci kademesinde, az sayıdaki istekli sağlıklı denek üzerinde aşının inançlı olup olmadığı ve muhtemel yan tesirleri araştırılıyor.

İkinci basamakta, güvenilirliği doğrulanan aşının aktifliği 100’den fazla denek üzerinde test ediliyor.

Üçüncü ve son etapta ise tıpkı süreç, binlerce denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.

29 aşı adayı, klinik deneme evresinde

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) datalarına nazaran, 20 Ağustos prestijiyle dünya genelinde Kovid-19’a karşı 30 aşı adayı klinik deneme, 139 aşı adayı ise klinik öncesi kıymetlendirme basamağında bulunuyor.

Çin’de ortaya çıkan Kovid-19, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayılarak salgına dönüştü. Dünya genelinde hadise sayısı 23 milyon 638 bini aşarken, 813 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir