İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir Evde Çözüm?

Açık hava ve kırsal alanda oluşturulan aktiviteler, bilhassa bahar ve yaz aylarında eğlenceli olması namacıylaiyle tercih edilen aktivitelerdir. Bu aktiviteler hususu ile ilgili bilhassa alerjik bünyeye sahip olan şahıslar birtakım konularda dikkatli olmalıdır. Genellikle ağaçlık ve bitki örtüsünün yoğun, bitki çeşitliliğinin çok bulunduğu alanlarda arı sokması riski söz hususu olabilir. Arılar genelde saldırgan bir yapıya sahip değildirler. Ancak birtakım hallarda, bilhassa de insanların yaptığı birtakım hareketleri tehdit olarak algılayarak kendilerini savunma hedefiyle belirleme edilen iğneyi batırarak arı sokması olarak adlandırılan hali ortaya getirebilirler. Bu hal fazlası kişi amacıyla kolay bir sorundur ve birkaç natural teknik ile evde alınabilecek tedbirler sayesinde, arının soktuğu bölge kısa vakit de yatıştırılabilir. Ancak bilhassa de arılara karşı alerjisi olan şahıslarda hal, anafilaksi olarak adlandırılan şok tablosuna kadar ilerleyerek ölüme yol açabilecek boyutlara ulaşılabilir. Bu amaçla arı sokması halinda sıhhat kuruluşlarına müracaat dilmesini ve muayen amacıyla geçilmesinde yarar vardır.

Arı sokmasının oluşturduğu problemler şahıstan şahsa değişiklik gösterir. Bir arının kişi sokmasının ardından da hissedilen açıklanan hafif ağrı, kaşıntı, sokulan bölgenin ısınması gibi kolay semptomlardan ibaret olabileceği gibi ciddi alerjik tepkilere da amacıyla olabilir. Genellikle arı sokmasına karşı alerjisi belirleme edilen kişilerde açıklanan daha kuvvetli görülür. Alerjik şahıslarda aynı vakitte ilk kez arı sokması hali yaşandıktan sonra ikinci, üçüncü kez arı soktuğunda beden daha kuvvetli tepkiler gösterebilir. Alerjinin yanı sıra arının kaç kez soktuğu, yaşanılan sendromların şiddetinde etkili olan bir başka faktördür. Bal arıları bir kişi soktuktan sonra ölür ve sadece bir kez sokabilir. Ancak eşek arıları ve yaban arıları gibi değişik türdeki arılar aniden çok kez sokabilir ve ardından da yaşamaya devam edebilirler. Arı sokması halinde ilk olarak panik yapılmamalı, olasıysa bölümde meydana gelen tepkiler ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Eğer yakınlarda bir sıhhat kuruluşu var ise buraya başvurulmalı ve kontrolden geçilmelidir. Arı sokmasını daha evvelce yaşamış olan ve rastgele ciddi bir olumsuzluk yaşamamış olan kişiler genelde alerjik değildirler. Bu kişiler alçakta anlatılan birtakım ev tedbirleri ile bozukluğun üstesinden gelebilirler. Ancak alerjik tepki bulguları yaşam sürdüren şahısların derhal sıhhat kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.

Arı Sokmasına
Arı Sokması

Arı sokması ardından neler olur?

Yaşanılan sendromların şiddetine göre arı sokması ardından da yaşanan tepkiler hafif, orta ve kuvvetli olarak gruplandırılabilir. Hafif tepkilerde sokma bölgesinde ani şekilde ilerleyen keskin bir yanma, ağrı, kızarıklık, şişme gibi semptomlar görülür. Oluşan ağrı ve şişlik genelde birkaç saat ortamında ortadan kaybolur. Orta derecedeki tepkilerde açıklanan biraz daha kuvvetlidir. Aşırı kızarıklık görülebilir ve sokma bölgesinde kademeli olarak çoğalan şişlikler birkaç gün şiddetlenerek devam edebilir. Şiddetli alerjik tepkiler ise anafilaksi olarak da adlandırılan bir tabloya amacıyla olur. Kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, ciltte solukluk, soluk darlığı, boğazda ve dilde şişme, mide bulantısı, kusma, nabız değişiklikleri, ishal, baş dönmesi, bayılma, şuur bulanıklığı ve şuur kayıbı gibi ciddi tablolar görülebilir. Bu tepkileri yaşam sürdüren şahıslarda acil tıbbi araya girmek gerekir. Aynı vakitte bir daha arı sokması yaşanması halinde daha ciddi bir anafilaksi riski söz hususu olabileceğinden alerji (immünoloji) eksperleri ile beraber engelleyici programlar ve alınması gereken tedbirler ile ilgili bir düzenleme yapılabilir.

Arı sokması ardından meydana gelen şişliğe ne iyi gelir?

Arılara karşı alerjisi olmayan ve arı sokması ardından da ciddi semptomlar gelişmemiş olan hastalarda evde alınabilecek kolay tedbirlerle bölümde meydana gelen tepkiler rahatlıkla yatıştırılabilir. Öncelik ile arının bırakmış bulunduğu iğne çıkarılmalıdır. Bunu tırnakla kazıyarak rahatlıkla yapabilirsiniz. İğnenin derhal çıkarılması, salınan toksinlerin önünü keseceğinden ilerleyen tepkilerin şiddetlenmesini önler. Daha sonra sokma bölgesi su ve sabun sayesinde iyi bir şekilde temizlenmelidir. Arının sokmuş bulunduğu bölgeye buz uygulanması, zehrin beden doğrulusunda emilimini azaltma hususu ile ilgili gerektiğince etkilidir, olasıysa soğuk kompres ve buz programı da yapılabilir. Bu program aynı vakitte şişliğin azaltılmasında da etkilidir. Eğer yakında bir sıhhat kuruluşu var ise her ihtimale karşılık buraya müracaat dilmesini önerilir. Arı sokmalarına rağmen evde alınabilecek fazlası teknik vardır. Senelerdir oluşturulan bu teknikler bilimsel araştırmalarla kanıtlanmamış teknikler olsa da fazlası halde kullanılmakta ve yararı görüldüğünden halk arasında vakit gelen şekilde tercih edilmektedir. Bu programlardan bir takımları şunlardır:

Bal: Yaranın iyileşmesinin hızlandırılması, ağrı ve kaşıntının azaltılması amacıyla arı sokmasının ardından da sokma bölgesine bal sürülmesi vakit gelen olarak oluşturulan bir evde tedavi tekniğidir. Uygulanan natural balın üzeri bir bandajla örtülerek bir saat kadar beklemesi sağlanabilir.
Sirke: Arı zehrini nötralize edebilen sirke, zehrin etkisini azaltarak sokmaya bağlı ilerleyen komplikasyonların giderilmesinde kullanılabilir. Bunun amacıyla sokma bölgesi içi sirke dolu bir kapta 15 dakika kadar bekletilebilir ya da bir pamuk sirkeye batırıldıktan sonra sokma bölgesine uygulanabilir.
Karbonat: Arı zehrini nötralize eden ve ağrı, şişlik, yanma gibi komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olan bir başka program ise karbonat ve su ile hazırlanan macundur. Su ve karbonat karıştırıldıktan sonra hazırlanan macun sokma bölgesine yapılır ve üzeri bir bandajla örtüldükten sonra 15 dakika bekletilebilir.
Diş Macunu: Arı zehrini nötralize etme üzerindeki etkisi halen tartışılsa da her evde bulunması rahatlıkla ulaşılabilen bir başka evde bakım tekniği diş macunlarının tüketimidir. Tıpkı karbonat macununda bulunduğu gibi diş macunu da sokma bölgesine uygulandıktan sonra bir vakit bekletilir ve ardından da su ile durulanır.


Yukarıdaki natural programlara ek olarak sokma bölgesine et parçası koyup bekletme, lavanta yağı, aspirin, kalendula bitkisinden elde edilen kremler, aloe vera bitkisi, çay ağacı yağı gibi fazlası programdan yararlanılmaktadır. Bu programların hiçbirinin tıbbi tedavinin yerine geçmediği ve net olarak etkili olmadığı bilinmeli ve olasıysa açıklanan çok kuvvetli olmasa da tedbir hedefiyle bir sıhhat kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arı Sokmasına
Arı Sokmasına

Arı sokması ne vakit hekime gidilmeli?

Alerjisi olmayan kişilerde arı sokması genelde tıbbi araya girmek gerektirmeden, birkaç saat ortamında kendi kendine iyileşir ve ciddi komplikasyonlara yol açmaz. Arı sokması ardından meydana gelen sendromların vakitle şiddetlenmesi ya da yukarıda ayrıntılı şekilde açıklanmış olan kuvvetli tepki sendromlarının görülmeye başlanması halinde netlikle en kısa vakit de hekime gidilmeli geçilmelidir. Alerjisi olan kişiler arıların bulunabileceği bölgelerden olası bulunduğuna uzak durmalı, yakınlarını alerjileri ile ilgili bilgilendirmelidir. Arılara karşı alerjisi olan kişileri arı sokması halinde bu şahıslar daha eskiden doktorları doğrulusunda reçetelendirilmiş olan ve yanlarında bulundurdukları ilaçları var ise bunları derhal kullanmalı, ardından da olası olan en kısa vakit de en yakın sıhhat kuruluşuna başvurmalıdırlar.

Arı sokması tedavisi nasıldır?

Alerjik olmayan kişilerde evde uygulanabilecek kolay programlarla arı sokması ardından meydana gelen semptomlar kısa vakit de giderilebilir. Alerjik tepkilerin söz hususu bulunduğu kişilerde ise tıbbi tedavi lüzumludur. Vücudun alerjik yanıtını azaltmak adına epinefrin (adrenalin) programı, soluk almaya yardımcı olması yönünden oksijen programı, hava kanallarındaki iltihaplanmayı gidermek adına damar yolu ile antihistaminik ve kortizon içerikli ilaç programları, tekrar solunum semptomlarını hafifletmek adına albuterol gibi beta antagonisti ilaç programlarından biri ya da birkaçı bir arada yapılabilir. Arı sokmalarına karşı alerjisi olan kişilere genelde doktorları doğrulusunda epinefrin otoenjektörleri reçete edilir ve bunları sık sık olarak yanlarında taşımaları istenir. Bu enjeksiyonların nasıl yapıldığı alerjik şahıslar doğrulusunda tam olarak bilinmeli, son kullanma tarihlerinin yaklaşması halinde yenileri ile değiştirilmelidir. Epinefrin otoenjektörlerinin sokma ardından da derhal tüketimi ciddi anafilaksik tepkilerin gelişimini büyük ölçüde önler, ancak tekrar de sıhhat kuruluşlarına başvurulmalı ve kontrolden geçilmelidir. Daha eskiden alerji teşhisi almamış şahıslarda arı sokması ardından da orta ya da kuvvetli tepkilerin görülmesi halinde alerji testleri uygulanabilir. Bu şahıslarda alerjinin belirleme edilmesi halinde önerilecek olan tedavi planına ek olarak engelleyici tedbirler ile ilgili da bilgi verilir. Bütün hastalarda sokma bölgesi ayrıntılı şekilde incelendikten, yaşanan şikayetler ve eşlik eden hastalıklar öğrenildikten sonra lüzumlu tedavi programları başlatılır ve hastalar da tedavi ile ilgili bilgilendirilir.

Eğer siz de arı sokması yaşadıysanız yaşadığınız açıklanan kuvvetli olmasa dahi bir sıhhat kuruluşuna müracaat ederek muayenamacıyla geçmenizde yarar vardır. Orta ya da kuvvetli tepki gösterdiyseniz bir ileri arı sokmasında anafilaksi ile karşı karşıya kalabileceğinizden netlikle doktorunuza başvurmalı ve almanız gereken tedbirler hususu ile ilgili gereken verileri almalı, alerji testinizi yaptırmalısınız.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir