İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akciğeri Temizleyen Şifalı Bitkiler

Yaşam faaliyetlerimizi yürütmemiz için en önemli organımız akciğerlerimizdir. Hava kirliliği, sigara kullanımı ve bir çok sebepten dolayı akciğerlerimizden dolayı rahatsızlıklarımız artabilir. Sizlerde akciğeri temizleyen şifalı bitkiler tüketerek sağlığınıza yardımcı olabilirsiniz. Özellikle sigara içen insanlar için bu yazı oldukça faydalı olacakken sigaranın akciğerlere verdiği en büyük zararı en aza indirebilirsiniz. İşte hem akciğerlerinizi temizleyecek hem de kanserden koruyacak vitamin, mineral ve antioksidan dolu şifalı bitkiler,

Keçiboynuzu, sağlıklı akciğerler için öncelikle toksinlerden arınması gereklidir. Bunu da keçiboynuzu aynı bir detoks etkisi yaratarak temizlemekte ve kansere karşı koruyucu özellik sağlamaktadır. Akademik çalışmalar ile akciğerleri temizleme ve rahatsızlıkları iyileştirdiği ve özellikle astımda çok iyi geldiği gözlemlenmiştir. Keçiboynuzu su ile kaynatarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak, sadece akciğerlere değil sağlığımız için bir doğal antibiyotik niteliğindedir. İçerdiği bir çok vitamin, antioksidanlar ile akciğerleri sadece temizlemekle kalmayıp ayrıca da kansere karşı bir koruma kalkanı oluşturur. Yemeklerde ve bir çok besinle ile birlikte alacağımız gibi çiğ sarımsak olarak da tüketebilirsiniz.

Zencefil, özellikle sigara içenler için akciğerlerde oluşturalan kirliliği temizlemek için kesinlikle tüketilmesi gereken bitkiler arasındadır. Akciğerlerde oluşan balgam ve toksinleri parçalayıp vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Zencefili çay olarak demleyebilir istersenizde taze zencefili çiğ olarak da yiyebilirsiniz.

Tere, tam bir mineral, antioksidan ve vitamin deposu olmakta olup içerisinde folik asit, kalsiyum, demir, linolik yağ asidi, C-E-A vitaminleri barındırmaktadır. Akciğerlerde iltihap oluşması engelleyip zararlı hücreler ile savaşırken ayrıca kansere karşı akciğeri de güçlendirmektedir. Tere otunu tüketmeden önce iyice yıkanılması ondan sonra ister sade isterseniz salata ile tüketebilirsiniz.

Üzüm, kurum üzümde normal üzümde akciğerler için çok sağlıklıdır. Ama en sağlıklı yeri ise kesinlikle üzüm çekirdeğidir. Çoğumuz çekirdeğini çıkartarak yesek de akciğerlerimizi için gerekli olan bütün antioksidanlar orada barındırmaktadır. Akciğerlerde yer alan virüs, bakteri ve bir çok radikaller ile savaşarak onları daha sağlıklı hale getirirken üstün koruma sağlamaktadır. En sağlıklısı ise siyah üzüm olduğunu unutmamakta fayda var.

Kereviz, mevsiminde yenildiği zaman özellikle içerisinde barındırdığı kanserojen maddelerin oluşmamasını sağlayan bir etki eder. Kerevizi bir çok şekilde tüketebilirken ister yemeğini isterseniz de salatasını yapabilirsiniz. Mevsiminde özellikle hafta en az 2 kere tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir