İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağız kanseri nedir, belirtileri nelerdir?

Kolay üzere görünen lezyonların önemli bir hastalığın habercisi olabileceğini belirten Radyasyon Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Vecdi Ertekin, “Ağız lezyonları gözardı edilmemeli” dedi.

Ağız kanserinin kimi vakit rastgele bir belirti göstermezken kimi vakit da kişinin hayatını olumsuz etkileyecek belirtiler gösterdiğini aktaran Prof. Dr. Ertekin “Hastalık; ağız boşluğunda, lisanda, dişte, diş etinde, dudakta ya da orofarenks dediğimiz ağızın gerisinde yer alan bölgede meydana gelir. Bilhassa 45 yaş üstü bireylerde ve erkeklerde görülme sıklığı epeyce fazladır” sözlerini kullandı.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın belirtilerini anlatan ve bu belirtilerin akabinde kanser görülme riskinin muhtemel olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ertekin, görülmesi halinde çabucak uzaman tabibe gidilmesi gereken belirtileri şöyle sıraladı:

* Ağız içinde, lisanda ya da diş etinde beyaz yahut kırmızı lekelenmeler,

* Uzunluğunda şişlik ve yutkunmada zorlanma,

* Lisan ve çenede hareket zorluğu,

* Ağızda ağrı, uyuşukluk,

* Dişlerde hassasiyet ve ani diş kaybı,

* Seste değişiklik,

* Kanamaya yol açan ve tekrarlayan yaralar.

TEDAVİSİ NEDİR?

Ağız kanserinin tedavisinde ağız cerrahı ve diş doktorlarının de dahil olduğu uzman bir grup oluşturulduğunu söz eden Prof. Dr. Ertekin, teşhis konulduktan sonra her bir hastanın gereksinimine yönelik bir tedavi planı geliştirildiğini aktararak şunları söyledi:

“Genelde en başarılı metot cerrahidir. Böylece hastalığa sebep olan modül bedenden uzaklaştırılmış olur. Akabinde hastalığın evresi, hastanın genel sıhhat durumu ve patoloji sonuçlarına nazaran kanser hücrelerini öldürmek için X ışınları ve protonlar üzere yüksek güçlü ışınların kullanıldığı bir sistem olan radyasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavi usulü genelde tek başına kullanılmaz. Daha tesirli olabilmesi için kimyasal bir prosedür olan kemoterapi ile birlikte uygulanır.”

Prof. Dr. Ertekin, tüm hastalıklarda olduğu üzere tesirli bir tedavi sonucundan bahsedebilmek için erken teşhisin çok değerli olduğunu ve ihmallerin bu çeşit önemli hastalıklara neden olabileceğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

Bilhassa bedenin verdiği sinyalleri önemsemenin erken teşhis ve tedavi için hayli değerli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ertekin, ağız kanserinde risk faktörlerini ortadan kaldırmak için neler yapılabileceğini şöyle anlattı:

“Sigara üzere tütün eserlerinin kullanımı ağız kanseri nedenlerinin başında gelir demiştik. Münasebetiyle sigaradan uzak durulmalı ve tütün çiğnenmemelidir.

Alkol kullanımında çoka kaçmamaya ve özelikle sigara ile birlikte tüketmemeye dikkat edilmelidir.

Meyve ve zerzevat tüketimi, sağlıklı yiyeceklerin tüketimi öteki tüm hastalıklarda değerli olduğu üzere ağız kanserini önlemede de son derece değerlidir.

Tertipli olarak ağız ve diş bakımı yaptırılmalı ve diş tabibine gidilmelidir.

Ağızda gelişen rastgele bir lezyon varsa ihmal edilmeden tedavi edilmelidir. Zira önemsenmeyen kolay yaralar ileriki devirlerde önemli sıkıntılara neden olabilmektedirler.”

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir