Anasayfa

Sağlık Haberleri

Güncel Sağlık Haberleri

468*60 Reklam alanı
‘Şiddet yasası’ 10 güne tamam

‘Şiddet yasası’ 10 güne

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,'Sağlıkta Şiddet Yasası' taslağını en geç 10 gün içerisinde ...

HUYSUZ BACAK SENDROMU NEDİR?
4 Kasım 2013 - Sağlık Haberleri tarafından yazıldı. 126 defa okundu. Yorum Yapılmadı

Huzursuz bacak sendromu otururken ve yatarken bacaklarda olağan dışı rahatsızlık hissi ile kendini gösteren genellikle hastalar tarafından tam anlamıyla ifade edilemeyen bir hastalık belirtisidir.

Bacaklardaki huzursuzluk hissi dinlenme ve uyuma saatlerinde ortaya çıkmaktadır. Hem kadınları hem erkekleri etkiler herhangi bir yaşta başlayabilir ve yaş ilerledikçe bu rahatsızlık artar. Hastalık hareketsizlikten ortaya çıkar oturma ve dinlenme halindeyken bacağın kendi kendine hareket etmesiyle başlar gece uyutmaz yatılmaz bir hale gelebilir. Bacak biraz yürüme yada yatarken bacağı hareket ettirme ile sancı ve yanmayı biraz olsun giderir. Huzursuz bacak sendromu olan hastalar yatmakta ve gece yatakta kalmakta oldukça güçlük çeker bu yüzden doktorlar gündüz uyumamayı ve yürüyüş yapmayı tavsiye eder gündüz uyku halini getiren bir hastalıktır. Gündüz uyunursa gece yanmalar daha çok artmaktadır bu yüzden gündüz uyku kesinlikle tavsiye edilmez. İlaç tedavisi dışında şu anda bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Bu hastalık her yaşta görünüp yaş ilerledikçe daha da yanmalar artar uyku düzeni kalmaz hastalar uykusuzluktan şikayet eder.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>